Старинната църква „Свети Николай Мирликийски-Чудотворец“ се намира в центъра на град София,на ул.Цар Калоян 8 ,срещу Софийската митрополия.
Митрополитският храм „Св. Николай Чудотворец” е един от най-старите храмове в София.
Счита се ,че първоначалният храм е изграден от самия император Константин Велики-провъзгласителят на християнството като официална религия в Римската империя.Построена е в началото на IV в. заедно с Дворцовия комлекс,предназначен за престоите на императора в антична Сердика,заемал днешния център на града,т.нар. "Константинов квартал".
По-късно,през средновековието (XIII в.) севастократор Калоян издигнал резиденцията си върху основите на Дворцовия комплекс и съградил нова църква върху основите на раннохристиянската.Има предположения,освен че е обновител на Боянската църква,севастократорът е изградил и храмовете "Св.Петка Самарджийска" и "Св.Петка Стара".
През вековете на османското робство църквата е била известна като „Св. Никола Големи”,сведение за това дава историкът пътешественик Стефан Герлах,посетил София през XVI в.Има сведения,че храмът е бил обновен през Възраждането.
През 1939 г. храмът приютява изгонените от руската църква духовници,след като съветското посолство ги обявява за белогвардейци.Сред тях е и неканонизираният досега чудотворец архиепископ Серафим Соболев,саркофагът на когото се намира в криптата на руския храм "Св.Николай" на бул. "Цар Освободител".
На 30 март 1944 г. по време на бомбардировките над София,оцелялата дотогава средновековна трикорабна базилика "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" е напълно разрушена.
Днешната малка църква е изградена през 50-те години на XX в. по настояването на патриарх Кирил.За спомен от някогашния старинен храм са оставени части от средновековния градеж,които и днес може да се видят,ниско-долу от северната страна,във вътреността на църквата.
Най-голямата ценност и светиня на храма е чудотворната икона на Св.Николай Мирликийски,останала по чудо невредима след разрушителните бомбандировки от 1944 г.