Оброкът „Св. Спас“ (Св. Възнесение Господне) се намира в югоизточния край на село Брезе, над махала Реката. Разположен е сред руините на средновековния манастир, известен на местните като „Св. Спас“.
На това място е поставен оброчен кръст, малтийски тип, с равни, трапецовидни рамене и с по три букела по тях. Лицевата му страна е украсена с красива пластична декорация, представляваща цвете с три стръка, всеки от които завършва с розета. На обратната страна на кръста са гравирани надписи: „ХРАМЪ СВЕТИ СПАСЪ“, годината – 1894 и имената на местни хора, поддържали оброка. Ако се съди по стила на изработка, кръстът може да определи като произведение на майстор от Гинската каменоделска школа (в село Гинци).
Според едно сведение, дадено от изтъкнатия наш изкуствовед Асен Василиев, през 40 години на XX век, когато самият той посетил средновековния манастир, до манастирската черква имало два оброчни кръста посветени на Света Петка, а манастирът бил наричан от местните „Свети Иван Пусти“, по състоянието на старинната обител, която и тогава се знаела за отдавна запустяла. От тази информация може да се направи изводът, че и по-рано при развалините е имало оброк, но е носил името „Света Петка“, а навярно и самият манастир, когато все още е бил действащ. Не е изключена вероятността днешният оброчен кръст да е бил донесен от друго място в по-ново време, за да е известен днес като „Свети Спас“, а старите кръстове да са били затрити. Подобно явление се среща на много други места.
Източнии:
1. Василиев, Асен. Църкви и манастири от Западна България. В: Разкопки и проучвания, т. IV, 1950 г., стр. 63.