Село Слокощица се намира в Кюстендилската котловина, в полите на Осоговската планина, южно от град Кюстендил, в долината на река Новоселска. Селото е в непосредствена близост (на разстояние 2.3 км) до град Кюстендил.
Селото е старо,за което съдим по запазените останки от средновековни градежи,както и от някои писмени известия.
При превземането на Велбъждкото княжество от турците,част от населението на престолния град,зада избегне потурчването се заселило в Слокощица.От това време вероятно са запазените останките от четири църкви и очертанията на голям манастир.Манастирът и черквите трябва да са разрушни в начакото на упадъка на Турската империя(XVIIв.).
От многото черквици(необичайно за едно населено място),днес е оцеляла и запазена "Св.Николай",други две са били запазени в началото на ХХ- век.За съжаление "Свети Димитър" е напълно разрушена и от нея няма и помен.От "Свети Архангел" са запазени само основите,намиращи се до селските гробища.Четвъртата е била манастирската,в манастира "Благовещение",от чиито сгради днес личат само основните линии,заемал е доста обширна площ.В Слокощица е имало още един монастир - "Св. Тодор",намирал се е в квартала Азната,основите му са
открити при изкопни работи,в тази местност е извирала и вода,смятана за светена от местните,сега цялото място където е бил монастира е застроено с къщи.Известна е още една черква - "Св. Петка",за която се смята ,че е била митрополитска,като останки от нея е имало две гранитни колони 4м. дълги(около Освобождението),през мястото където е била тази черква днес минава главната улица.
През 1586 г. митропилит Висарион Коласийски, игумен на средновековния манастир "Благовещение", намиращ се над селото ,взема участие в църковно пратеничество до Москва, Русия.В писмен документ от тогава се известява,че при коласийския град бил създаден някога от светопочившия ктитор и велик войвода Константин Драгаш Кюстендилски манастир,но при земетресение бил разрушен,та се умолява руския цар (Тодор Иванович) да стане нов ктитор на манастира и да го възобнови.Не е известно дали е бил възобновен този прочут тогава слокошки манастир.
През XVI до XVIIв. в с.Колоша и в с.Слокощица са пребивавали кюстендилските митрополити,когато станал невъзможен живота на християните в Кюстендил.
През 1874 г. е построена новата църква "Света Богородица", а през 1886 г. е възстовена и изографисана средновековната църква "Свети Никола" в горната махала.
Черквите и манастирите в Слокощица имат огромен принос в съхраняването на българския и християнски дух в селото и околността му през вековете
Използвана литература:
1.Стойков, Г. - Култови и обществени сгради из Трънско, Брезнишко и Кюстендилско. В: Комплексни научни експедиции в Западна България през 1957-1958 г., София, 1961 г., с.111 и сл.;
2.Захариев, Йордан. Кюстендилската котловина, София, 1963 г., изд.БАН.
3.Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Людмила Слокоска - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г., с.27-8.
4.Кирил Г. Михайлов-Село Слокощица,Кюстендил,2002г.