Средновековната църква във вече несъществуващото село в списъците на населените места в България Меча поляна,с намира в селските гробища.
На половин час път от селото се издига изолиран връх "Градището",с разрушена крепост,на която все още личат крепостните стени и прилежащата ѝ кула (16 х 16 м).Тази крепост защитавала населението от селището Сребърника и е охранявала пътищата минавали през тази част на планината.За това,че това селище Сребърника е било на мястото на Меча поляна,се потвърждава от все още запазената църква в селото.
Тази църква е много стара,толкова стара,че името и е отдавна забравено,няма и предания за нея.
Старинният храм е еднокорабна,едноапсидна здрава,каменна постройка,с полуцилиндричен свод.Две малки прозорчета дават светлина от юг.Нартика е липсвала,сегашната е била пристроена след Освобождението.
При възобновяването на Искрецкия манастир били свалени покривните плочи от църквата към 1845-46 г.,което е станало причина тя да бъде изложена на разрушения от дъждовете.Водата е нахлувала през каменния свод,който се е запазил,но напълно са унищожени всички стенописи.От тях на тавана няма и следа,по стените са останали незначителни частици.Когато проф. Асен Василиев,в средата на XX в.,посетил старината,е имало само едно полузапазено изображение на малка глава с нимб,вероятно от фриза с медальони(на северната стена) и няколко букви от надписа на Св. Св. Константин и Елена(на западната стена).Сега и тях ги няма.
Днес от страна на градежа църквата е сравнително запазена,но покривът покрит с кермиди е доста поддал и много е възможно оцелелият през незнайно колко столетия каменен свод да рухне!
Използвана литература:
1.Василиев,Асен-Църкви и манастири от Западна България,Разкопки и проичвания,т.IV,1950 г.