Църквата "Св. Петка" се намира в квартал Баринци на град Трън.
На това място е има е имало параклис "Св. Тарапонтий", датиран към средата на XVI в. За Св. Тарапонтий споменава Паисий Хилендарски в своята история, според него светецът е бил свещеник в Трън. По-късно (около 1700 г.) на мястото на параклиса се строи църква. Черквата"Св.Петка" е в днешния си вид от 1853 г.,когато е била възобновена от архимандрит Мисаил Байкушев заедно с чорбаджи Пея и Хаджи Никодим.
Строители на сградата са майстор Миленко и брат му Дамян от с. Блатешница (Радомирско).
Църквата е трикорабна, като олтарната част наподобява триконхална църква. На изток има една централна апсида и две по-малки протезис и диаконикон, а непосредствено до тях две конхи, от юг и от север.
Строежът е масивен, като корабите са засводени, средният със сегментен свод, а страничните с полуцелиндричини. Църквата няма притвор и нартика, но над първото поле на наоса от запад е развита малка емпория. Конструкцията е укрепена с двойни обтегачи над средния кораб.
В храма има няколко запазени икони от параклиса "Св. Тарапонтий". На иконостасната икона "Успение Богородично" от 1853 г., дело на дупнишкия майстор Никола Иконописец (Никола Янакиев), е изрисуван Мисаил с две църкви в ръцете си, има и надпис: "Архимандрит Мисаил, ктитор двема църкви - монастир Мисловщички - пресветая Богородiци и сей храм, светая преподобна Параскева". Друга икона, със сцената "Богородичен акатист", е изработена от Георги Клинков. Според надписа върху иконата тя е поставена в храма през 1866 г. по времето на епитроп Тричко поп Иванов.
Изпозвана литература:
1. Г.Стойков, А.Василиев - Комплексни научни експедиции в Западна България, София, изд.БАН, 1961 г.