Средновековната църква „Св. Спас” (Св. Възнесение Господне) се намира в гробищата на с. Дрен. Разположена е в южния горен край на селото, под гората.
История:
За времето на възникване на старинния храм и неговата по-ранна история знаем съвсем малко. Първоначално е носил друго име, но до наши дни не е запазен спомен на кой светец е бил посветен. Започнали да го наричат със сегашното му име – „Св. Спас” много по-късно, след Освобождението, когато живялата наблизо фамилия Ватрачки почнала да прави курбан на празника Възнесение Господне – Спасовден, до самата черква, която по това време била в руини.
Аналогично на синхроничните ѝ църкви, през Възраждането (XIX в.) е била разширена на запад. Не е известно кога старата черква е била разорена, но около Освобождението (1878 г.), тя вече е била полусрутена и стените ѝ стърчали на 1-2 м над земята, като единствено източната апсида била изцяло запазена.
Черквата „Св. Спас” е в днешния си вид от 1933 г., когато върху останките на старата църковна постройка е изграден храм-паметник, посветен на загиналите за свободата на България жители на село Дрен.
Паметникът започнал да запада след 1944 г., през периода на атеистичния социализъм. Състоянието му особено се влошило след 1990 г.
През периода 2002-2005 г. в храма са извършени значителни ремонтно-възстановителни дейности. Това става след създаването Сдружение "Света Петка", чиято основна цел е свързана с възстановяването и реставрацията на дренските православните храмове "Света Петка" и „Свети Спас”.
Архитектура и изкуство:
Църквата „Св. Спас” се състои от две части – стара – средновековна (източната) и нова. Средновековната част на храма представлява малка псевдотриконхална църква. Трите ѝ конхи – апсидата и певниците (на северната и южната стена) са полукръгли отвън и отвътре и имат самостоятелно покритие. Градежът ѝ е от ломени камъни с хоросанова спойка. Над полуцилиндричният свод има двускатен покрив, стъпил на корниз с прост профил. Църквата се е осветявала от малки амбразурни прозорчета в конхите е от едно кръгло в люнетата на източната стена. В североизточния ъгъл на олтарното пространство, спрямо канона, са били вградени с ниша и умивалня. Западната фасада вероятно е била с анти, така характерни за църковното строителство в Западна България през средновековието.
През Възраждането западната стена е била съборена и корабът е удължен и разширен с нова постройка на запад. Тогава е разширен и прозорецът на старата църква. За да се увеличи олтарното пространство, иконостасът е преместен към кораба, така че то заема почти целия обем на средновековната църква. По-късно към южната фасада на кораба е пристроен открит притвор – трапезария, и вероятно тогава е отворен нов вход към него от старата част на църквата. В последно време на запад е била построена камбанария, фланкирана от две крила – канцелария и стълба за камбанарията.
Първоначалната средновековна църква сигурно е била покрита отвътре със стенописи. Днес от тях са останали само няколко незначителни, съвсем избледнели фрагменти в апсидата на олтара. Представляват частични изображения на Великите църковни отци - Трите Светители и Св. Никола.
След преизграждането в 1933 г. цялата вътрешност на църквата е украсена със стенописи, тогава е поставен и нов иконостас.
Въз основа на архитектурните данни и живописта, църквата „Св. Спас” е датирана към късното средновековие (XV-XVII в.) и е причислена към характерните за Горнострумските райони псевдотриконхални църкви.
Храмът е в добро архитектурно състояние, но неотложна остава реставрацията на стенописите, както и на целия интериор.
Източници:
1. Свещеноиконом Михаил Хр. Попов, Летописна книга на храм „Св. Петка” в с. Дрен
2. Митова-Джонова, Д. Археологически паметници на Пернишки окръг, София, 1983 г.
Дарителска сметка за набиране средства за пълното възстановяване на православния храм "Св. Спас" в с. Дрен
Обединена Българска Банка Клон Шипка София 1040
ул."Св.София" 5
Банков код: 20080023
SWIFT: UBBSBGSF
Сметка № 100407 681З BGN
№ 140050 9210 EUR
Адрес на Сдружението:
гр.София, ул."Шипка"№36
Телефон за контакти:(02) 943 4066
E-mail: sveta_petka@abv.bg
sveta_petka@mail.bg