Долнопасарелският манастир “Св. Св. Апостоли Петър и Павел” се намира на около 5км. югоизточно от село Пасарел.До манастира се стига по шосето за Самоков, използвано до построяването на язовир Искър. Идвайки от София, на около 2 км. след с. Пасарел вляво има отбивка за стария път, който сега стига до стената на язовира. Над отбивката има табела, която сочи за манастира. Пътят е прокаран по левия бряг на река Искър и въпреки че е черен, е достъпен за кола. Около 2 километра след отклонението се достига до манастира.
Манастирът най-вероятно е възникнал през периода XV-XVI в. – първоначално като параклис, а по-късно като малък манастир.
Според легендата, манастирът е бил опожарен през 1853г. на Гергьовден. Причина за опожаряването станала красива девойка от село Пасарел, наречена Дойна. Турхан бей, местен турски управник, съзрял Дойна докато танцувала на селското хоро и след като разбрал коя е, наредил на местния кръчмар да го заведе в нейната къща, за да преспи там. Вечерта кръчмарят завел бея в къщата, но Дойна вече била скрита в манастира. Беят се разлютил и тръгнал с файтон към манастира. Два часа удряли турците по високите манастирски порти, но никой не отварял. Тогава Турхан бей наредил да се подпали манастира. Манастирът бил унищожен, но след 10 години, през 1863г. бил възстановен.
До наши дни се е запазила манастирската църква, строена през XIX в. и една полуразрушена жилищна сграда.Черквата е днокорабна, едноапсидна каменна постройка без преддверие и без купол,с размери 15 х 7 м.Покривът й е двукатен, като от запад е леко скосен. Над входа в ниша са изобразени Свети Петър и Павел - патроните на манастира. Встрани от вратата се виждат изписани два лъва в хералдична поза.Сводът е полуцилиндричен и прекрасно изписан. От възпоменателния надпис в олтарната апсида се установява, че стенописите в олтара са рисувани през 1878г. от самоковския художник Христо Илиев. От друг надпис над входната врата на църквата се разбира, че в 1880г. двамата братя Михаил и Христо Благоеви от българското село Тресонче (днес Р.Македония), покриват със стенописи стените и свода на централното помещение на църквата. Особено интересна е сцената "Рождество Христово", нарисувана на южната стена на църквата. На западната стена (където е входа) на Долнопасарелската църква е разположена сцената "Успение Богородично". Над входната врата е изобразен ктиторски портрет на игумена Васил Иванов от Сопот, представен коленичил смирено и свел глава върху дясното си рамо с умоляващ поглед, устремен към свитъка хартия, който държи в лявата си ръка. Това е единствения ктиторски портрет в нашата религиозна живопис, в който фигурата на ктитора е представена в такава поза.
Манастирът е обявен за паметник на културата през 1973 г. и за паметник от национално значение през 2002 г., но....
Сайт на манастира: sapip-dpasarel.com
Църковно настоятелство при Долнопасарелския манастир
"Св. св. ап. Петър и Павел"
Председател на настоятелството: Отец Петър, енорийски свещеник, Самоков
Телефон: 0722-6-54-89
e-mail: antfour1948@abv.bg