Бобошево е град в Западна България,намира се в Област Кюстендил и е административен център на община Бобошево.Отдалечен е на 63 км от София,на 30 км от Кюстендил,на 14 км от Дупница и на 17 км от Благоевград.
Град Бобошево е разположен в Бобошевското поле,в географската област Долно поле,на двата бряга на река Струма, близо до мястото където се влива река Джерман,в подножието на Руен (рид от планината Влахина). Надморската височина на града е 380 метра.
Населението на градчето наброява 1424 д.(2009 г.).
Бобошево е селище с древна и богата история.На територията на Бобошево и северно от него - в местността „Мърдище“ е съществувало антично селище.Изобилието от находки говори за активния живот на селището, през което минавали и важни търговски пътища, свързващи Германея и Скаптопара с Пауталия.
Важна старина свързана с историята на селището е средновековната крепост "Градището",за която има предположения,че в нея през късното средновековие се е помещавала монашеска обител (Манастир "Градище").
Района по поречието на река Струма е включен в пределите на българската държава при хан Крум (803—14). След приемането на християнството Струмската област се превръща във важен културен и духовен център. В началото на Х век е основан Руенския манастир “Свети Димитър” в който бил монах Свети Йоан Рилски.От X-XII век е и средновековната църква “Свети Тодор” в местността “Селище”,намираща се днес в изключително окаяно състояние.
За първи път селището се споменава с днешното си име в един дефтер от 28.03.1526 г. по времето на султан Сюлейман І (1520-66).
Бобошево се споменава, като частно владение, мюлк, на Есмихан Султан, дъщеря на султан Селим II (1566—74) и жена на великия везир Мехмед паша - Соколлу.Затова селището е било привилегировано,населението не било обезпокоявано от никого и продължило да живее и се развива сравнително свободно,както и по-рано.Неслучайно през XV-XVII век в Бобошево и района са съградени множество църкви,сред тях попадат: "Свети Илия",„Свети Димитър"(в Бобошевски манастир) и „Свети Атанасий" (в гробището на Бобошево),както и "Света Петка" и "Свети Никола" в съседното село Вуково.
В Бобошево и околностите му има осем оброчища и параклиса,на чието място някога са се издигали черкви.Това са: 1. "Св.Спас" - северно от града,от дясно на пролома на р.Струма,от другата страна на реката някога се е издигала кула на някакъв войвода и местността се наричала "Бранище"; 2. "Св.Никола" - на запад от "Св.Спас"(в "Буровите ниви"), до преди 100-120 г. тук са стърчали каменните зидове на стара черква,след което мястото е използвано за нива; 3."Св. св. Петър и Павел" - от ляво на Струма, на югоизток, в местността "Мръдища" се издигала черква, от която нищо не е запазено и отдавна тук има оброчище, мястото е свързвано с бягството на Св. Иван Рилски от Скрино; 4."Света Троица" - на юг от града,между лозята,в местността Топузака се издигала черква, за чието място е сочил груб каменен кръст; 5."Св.Богородица" - на запад от "Св.Троица" в местността "Голем миладинов порой", се намира параклиса "Успение Богородично", който е пристроен върху основите на средновековна черква; 6."Св.Архангел Михаил" - на запад от параклиса"Успение Богородично",върху самото било на южния руенски спусък,се намира параклис построен на мястото на стара черква; 7."Св.Георги" - южно от града,на ляво от пътя за с.Драгодан се намира параклис издигнат на мястото на някогашна църква; 8. Не се знае на кой светец е била посветена черквата,от която са останали само основите,намиращи се до Долнокрайненска чешма,от ляво на пътя.
Възрожденската черква "Света Богородица" (1851 г.) е един от най-внушителните и представителни храмове строени в периода на Възраждането.
През 1870 г. в двора на църквата „Св. Богородица" е построено и двуетажно училище.
До 9.IX.1944г. в село Бобошево е имало три банки.
От 1981 г. Бобошево е град.
В началото на 21 век в резултат на промените в страната след 1989 г. и засилената миграция населението е силно намаляло.Перспективите за развитие на селото са свързани с лозарството, овощарството и винопроизводството и развитието на културен и поклоннически туризъм.
Използвана литература:
1.Миков, В. - Църквата "Св.Тодор" - Известия на Археологическия Институт, V, 1928-1929 г., с.33
2.Мавродинов, Никола - Външната украса на старобългарските църкви - Известия на Археологическия Институт, VIII, 1934 г., с.61
3.Кепов, Иван - Миналото и сегашно на Бобошево. 1935г.
4.Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Слокоска, Л. - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г.