Веслецкият манастир "Св. Спас" се намира на 3 км южно от днешното село Веслец, в северните поли на едноименното бърдо, в местността "Манастира".
Няма сведения кога точно е основан манастирът, освен че това е било през средните векове, вероятно през късното средновековие ( XVI-XVII в.). Знае се, че е разрушен през турското робство, предполагаемо по време на кърджалийските размирици (края на XVIII началото на XIX век), когато в района безчинствали ордите на видинския главатар Осман Пазвантоглу.
След дълги години в запустение, вече в свободна България - едва през 30-те години на XX в., местни управници се заемат с възстановяването на манастира "Св. спас". За това черпим сведения от няколко бележки във врачанския вестник "Читалищно дело":
След безконечните "ще", "ще направим", "ще"...до възстановяването на манастира така и не се стига. Камбаната определена за Веслецкия манастир понастоящем служи в църквата на близкото село Горно Пещене.
От старинната обител днес са останали само основите на църквата, обрасли в растителност и разкопавани периодично от иманяри. Църковната сграда е била еднокорабна, едноапсидна, спритор. За сметка на малката и ширина - около 4 м, тя е доста дълга - над 10 м. На около 20 м източно от църквата, в дола има извор - Света вода (аязмо).
Сега е наш ред да избираме, дали да продължим започнатото от предците ни или ще повторим грешките им?
Източници:
Калина Тодорова, Силвия Павлова. Свети места-Църквите и манастирите във Врачанския край, Враца, 2009 г.