Скравенският манастир „Преображение Господне“, известен и като Новаченски, се намира на около 4 км северно от с. Скравена и на 5 км източно от с. Новачене. Разположен е в скътаната местност „Баткун“ от Лакавишкия рид на Западния Предбалкан, високо над Новаченския пролом на река Бебреш, под връх Креща (736 м н.в.).
Манастирът "Преображение Господне" е основан по време на Втората българска държава (XII – XIV в.), разрушен е от турците, а през ХVІІ в. (1608 г.) е възобновен от Св. Пимен Софийски, след което в него функционира килийно училище. През ХІХ в. (1864 г.) отново е разрушен, като през ХХ в. (1930 г.) е възобновен за пореден път.
Днес обителта е напълно запустяла.
Представлява комплекс от еднокорабна и едноапсидна черква (построена през 1930 г.) със запазени фрагменти от стенописи, останали от стария храм и руини от жилищна сграда.
Средновековните стенописи се нуждаят от спешна реставрация, при която може да се открият и други, по-стари, под мазилката. В Археологическия музей на БАН се съхранява олтарна врата от старата черква.
Храмовият празник на манастира е на 6 август – „Свето Преображение Господне“.