
Обел е село в Югозападна България,намира се в община и Област Благоевград.Отстои на 24 км западно от град Благоевград и на 3 км източно от ГКПП Станке Лисичково-един от трите пропусквателни пунктове с Република Македония.
Многобройните,пръснати на голямо разстояние,махали на село Обел са разположени сред северните възвишения на Влахина планина,източно от връх Обел (1300 м).
.jpg)
В землището на селото се намира една от най-дългите и красиви пещери в България,но все още не е проучена,а достъпът до нея е невъзможен(вхидът ѝ е бетониран).Според местните предания,преди години,на селянин от съседната на пещерата махала,пуснатото на паша прасе изчезнало.Минало се известно време и същото животно било разпознато от съселянин на стопанина му,който го намерил в една от най-отдалечните махали на Обел,днес в Македония.Оттогава се разбира,че обелската пещера,с вход при мах.Ивановци,има изход километри назапад,място което днес е отвъд границата.
Населението на селцето към 2011 г. е 44 жители (преди години то е наброявало около 500 души).Днес кметството на Обел е обединено с това на съседното,почти обезлюдено,село Клисура.
Село Обел е старо селище,съществувало още през средновековието.За това свидетелстват,както намерените в землището му артефакти,така и средновековната църква в местността "Блатото".
Историческа забележителност за селото е и крепостта "Градището",намираща се на връх Обел,на самата гранична линия.Днес все още се личат очертанията на крепостната стена,която огражда площ от около 10 дка,а в северния край се забелязват останки от кула.Във вътрешността на укреплението се срещат части от строителна и битова керамика.
Използвана литература:
1.Дремсизова-Нелчинова,Цв.-Археологически паметници в Благоевградски окръг,София,1987 г.