Село Страдалово се намира в планински район. Разположено е в южните склонове на Осоговска планина, в долината на река Елешница, в Пиянец. Намира се на разстояние 25 км от село Невестино.
Селото е пръснато на 20 махали,население 59 жители (2009г.).
Не се знае кога е основано Страдалово,за първи път се споменава в регистър от 1576 г. като Истрадалово. Има различни легенди, обясняващи произхода на името му. Според едната легенда селяните са дошли от Сръбско, за да избягат от турските издевателства там. Но те са ги проследили и са изклали почти цялото население, което се е заселило там. Хората много са изстрадали, затова и името на селото е Страдалово.
Има и още една версия за произхода на името на селото. Един момък си харесал мома от съседно село и я откраднал. Само че хората дошли да си я приберат и се получили безредици, при които имало убити.
Третата легенда гласи, че жител на селото не давал дъщеря си на турците, въпреки мъченията (отрязали му ръцете и му извадили очите).
Около 80 г. преди Освобождението селото е брояло 10-12 къщи,чифчии-изполджии на ага от Кюстендил,замлището било агино място.Пръснатия тип на селото е определен още при неговото основаване от турчина господар,като поставял новозаселниците на различни места с оглед да се обработва повече земя.
Не липсват и старини в селото:намирани са стари гробове,накити,връчви и др.
Най-интересна е старата "Стамболийска" черква,за която се предполага ,че е раннохристиянска.Днешната селска църква е построена върху основите на стара,която е имала размери 8 х 5м.
С хубавата природа сред която се намира Страдалово,преспективите са в развитието на селския,културния и религиозен туризъм.
Използвана литература:
1.Захариев, Йордан - Сборник за народни умотворения. книга XIV. Пиянец, София, 1949 г.
2..Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Людмила Слокоска - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г.