Село Смоличано са намира в община Невестино, област Кюстендил. Разположено е по течението на река Елешница, в югоизточните склонове на Осоговска планина, в областта Пиянец. Отдалечено е на 100 км югозападно от столицата София, на 28 км югоизточно от гр. Кюстендил и на 20 км от общинския център - село Невестино. Селото е пръснато на 17 отдалечени една от друга махали. Средната му надморска височина е 632м. Населението му наброява 35 души (2008г.).
Селото не е много старо, прадедите и дедите на днешните селяни се заселили тука на "турска" земя. Говори се, че Чорбаджийхска махала е най-старозаселената в селото - около 150 години преди Освобождението. Педполага се, че по-рано тук е имало селище, чието население се е изселило бягайки от турците. Селото винаги е било в пръснат вид. Среща се в турски регистър от 1605 г. като Исмуличие. Запазено епредание, че в далечното минало станал пожар в близката борова гора, при който изтекла много смола, поради което село било наречено Смолица, а жителите били наричани "смоличане" и по-късно името се променило на Смоличано.
Друга версия за възникване на името на селото е свързана с каменните въглища, които местните хора наричали смолнати камъни. В селското землище е открита стара каменовъглена мина.
Селището не е бедно на старини: намирани са стари гробове с тухлени плочи, зидове от старо селище, големи връчви (кюпове, делви) до 500 литра вместимост, намирани са и монети, стара чешма - "Мраморна" в Цековска махала, крепост "Градището", със запазени очертания на стени с размери 150 Х 20м. и др.
Най-ярко открояваща се историко-религиозна забележителност е манастирът "Св. св. Йоаким и Ана", находящ се в местността "Манастиро".
Природна забележителност в селото е Смоличанският водопад.
Използвана литература:
1.Захариев, Йордан - Сборник за народни умотворения. книга XIV. Пиянец, София, 1949 г.
2.Заедно по свещените места на планината Осогово. Пътеводител. С., 2008, с.92