Средновековната черква „Св. Никола“ се намира в западния край на с. Шатрово. Разположена е на празно общоселско място, където са се намирали старите гробища, развалени и преместени през 1932/33 г.
Днес този старинен храм е съвсем забравен. За него си спомнят само някои стари хора на около 90 години, каквито вече почти няма в селото. На затревения терен няма следи от постройка с изключение на един каменен блок, на който допреди години стари жени палили свещи.
Единствени сведения за църквата дава Асен Меджидиев в книгата си „Дупница до Освобождението“ от 1935 г., в която той съобщава, че е била известна сред местното население като „Св. Никола“ и зидовете й стърчали до към края на XIX в. Същата информация беше потвърдена и от живеещия наблизо 88-годишен бай Серги (р. 1925 г.), който каза, че когато бил 7-8 годишен все още имало руини от черква. След това, при преместването на гробищата тя била засипана с пръст и така от нея нищо не останало.
До черквата имало вековен бряст, на който била закачена камбана. Дървото се извисявало на мястото до към 1945 г., когато било ударено от гръм. Интересно е че сега на същото място, след повече от 50 години, е израснало младо брестово дръвче.
Може да се приеме, че преди построяването на днешната черква „Св. Троица“, чийто градеж е започнат някъде около 1875 г., старинната църква „Св. Никола“, освен гробищен е била и общоселски храм. И поради нарастване населението на селището е възникнала нуждата от нова по-голяма черква. Така старата църква била постепенно изоставена, след което настъпила разрухата й, за да потъне в днешното си пълно забвение.
Източници:
1. Меджидиев, A. Дупница до Освобождението, Дупница, 1935 г.
2. В описанията е използвана информация предоставена от местния осведомител Серги Павлов Димитров – Ортакчийски (р. 1925 г.)