Средновековната църква в землището на вече несъществуващото село Попово се намира в местността "Патарец",в близост до "Голямо Градище",на 1100 м надм.в.
Според народните предания някога там е имало манастир,а името "Патарец" идва от владишки жезъл- патерица.
Днес от църквата са останали незначителни части,но преди десетилетия,когато е била изследвана от проф. Асен Василиев,била сравнително добре запазена-стените ѝ стърчали до 1,80-2 м височина.
Църквата е еднокорабна,едноапсидна,с нартика и размери 12,70 х 4,30 м.Градежът е от камък споен с хоросан.В североизточния ъгъл на олтарното пространство са каноничните проскомидийна ниша и умивалня.Прави впечатление,че олтарната трапеза е вградена в апсидата,подобно архитектурно решение се среща и в църквата "Св.Петка" в село Сирищник.
Целите стени отвътре са били покрити със стенописи.Преди години все още стояли отделни незначителни фрески,от багрилата им личали светло охрово,червено и синьо.
Въз основа на строителната техника и планово решение църквата от местността "Патарец" може да се отнесе към късното средновековие(XVI-XVII в.) и да се свърже с еднокорабните църкви с притвор,застъпени в Западна България.
Днес старината се намира в много лошо състояние,времето и климата в планината, и не на последно място разрушителната дейност на иманярите са дали своето.Но въпреки това не всичко е загубено-има оцелели стени на височина 1,50-1,70 м над терена(източната и южна стена на наоса),и като се има предвид ,че голяма част от църквата е засипана с пръст,при едно почистване ще излезе и по-висок градеж.
Възстановяването на старинния храм,близостта му с крепостта "Голямо Градище",прекрасната природа наоколо,и наличието на път,са предпоставки за създаването на една уникална дестинация.
Използвана литература:
1.Василиев,Асен-Църкви и манастири от Западна България,Разкопки и проичвания,т.IV,1950 г.
2.Митова-Джонова,Димитрина.Археологически паметници на Пернишки окръг,София,1983 г.