Църквата се намира на около 3 километра северозападно от село Ръждавица, на десния бряг на река Струма, в местността Селище.
„Успение Богородично“ е еднокорабна и едноапсидна църква, с размери 6,50 Х 4,00 м. Допълнително е изграден притвор с дължина 2,60 Х 4 метра, от който сега са запазени само основите. Стените на църквата са дебели 70 см. и са изградени от ломени камъни и тухли, с вътрешна система от сантрачи, споени с бял хоросан. Сводът е полуцилиндричен.
Стените на църквата са били запазена на височина от 0,50 до 3,20 метра, като в края на XX в. в архитектурно отношение църквата е изцяло реставрирана - изграден е наново каменният свод на наоса и е покрита с каменни плочи.
Цялата вътрешност е била изписана, като до XX век са запазени отделни фрагменти от стенописите,въпреки пълната откритост на дъжд и слънце в продължение на много години. Фрагменти от живопис има на северната и на източната стена,състоянието им е много лошо и се нуждаят от спешна рестврация и консервация!
Йордан Иванов датира църквата от XII-XIII век, Вера Иванова-Мавродинова от XIV-XV век, Андрей Грабар и Кръстю Миятев отнасят живописта към XVI-XVII век, а Андрей Протич - към XVI век.
Цветана Дремсизова-Нелчинова и Людмила Слокоска отнасят построяването на църквата към началото на XVI век.
Използвана литература:
1.Иванов, Йордан - Северна Македония, София, 1906 г., с.317, 394 и 405
2.Грабар, Андрей - Няколко средновековни паметници в Западна България, Годишник на Народния археологически музей - София, III, 1921 г., с.286-296
3.Иванова-Мавродинова, Вера - Неиздадени църкви в Югозападна България. Годишник на Народния археологически музей - София, V, 1926-1931 г., с.261-264
4.Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Слокоска, Л. - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г.