Средновековната църква "Света Петка" от вече несъществуващото село Крапец,се намира в местността "Врелото",на северния склон под "Градището".
Днес от тази църква не е останало почти нищо,но в средата на XX в.,когато е била изследвана от проф. А. Василиев,тя е била сравнително добре запазена-стените и стърчали на известна височина,а покривът ѝ бил рухнал много по-отдавна.
Църквата е еднокорабна,едноапсидна,с притвор и размери 14 м х 6,40 м.Градежът е от ломен камък споен с хоросан.
Цялата вътрешност на храма е била изписана със стенописи,голяма част от които специалистите са успели да съхранят преди окончателното рухване на старината.Днес ценната средновековна живопис от крапецката църква "Св. Петка",е изложена в Националния археологически музей в София.
По избора на цветове за стенописите напомня на тези от църквата в местността "Патарец".Разрушаването на двете църкви трябва да е станало по едно и също време.
Южно от църквата ,по гърба на стръмния склон е имало останки от крепостна стена,която вървяла нагоре към върха,където и днес се забелязват руините от антична крепост - "Градището".
Днешното състояние на средновековния храм е в незавидно състояние,и тук обичайната картина,вследствие от вандалски иманярски набези.Но въпреки всичко една значителна част от стените е запазена на 1,50 - 2,00 м височина.
Съвсем няма да бъде безмислена реставрацията и консервацията на крапецката църква "Св.Петка", да бъде завършена в оригиналния си вид,а защо не и стенописите ѝ да не бъдат върнати на мястото им?
Живописната местност наоколо,наличието на крепост и близостта с Попово и неговите старинни църкви,са предпоставки за осъществяването на интересна по рода си дестинация,само на 30 мин. път от София.
Използвана литература:
1.Василиев,Асен-Църкви и манастири от Западна България,Разкопки и проичвания,т.IV,1950 г.
2.Митова-Джонова,Димитрина.Археологически паметници на Пернишки окръг,София,1983 г.