Средновековната църква "Свети димитър" се намира в дясно от пътя за София, на около 1 км югоизточно от центъра на село Цървеняно.
Старинната черква се състои от две части: стара - малка, еднокорабна, едноапсидна църква с полуцилиндричен свод и нова (притвор) - значително по-голяма, разположена в западна посока. При преизграждането на църковната сграда в 1884 г. е била съборена западната стена на старата църква, така че двете да преставляват едно цяло.
Градежът на стените на средновековния храм е от ломен камък и хоросан. В по-ново време стените отвън са били измазани.
Цялата църква е била изрисувана отвътре, като по време на доизграждането й е нанесен втори слой стенописи, върху старите. Под мазилката могат да се видят фрагменти от средновековната живопис: изображение на Св. Василий в апсидата, вдясно от прозорчето и др. При една реставрация на храма, от каквато се нуждае спешно, биха могли да излязат истински шедьоври на българската средновековна монументална живопис.
Като се имат предвид архитектурното и живописно решение на старта част от църквата, характерно за Горнострумските земи, изграждането на храма може да се датира към XV-XVII в.
През 2009 г. черквата се намираше в плачевно състояние и всяко отлагане на възстановяването ѝ, можеше да се окаже решаващо за по нататъшното ѝ съществуване!
През 2013 г., с доброволчески пожертвования, черквата "Св. Димитър" е ремонтирана. Над главния вход от запад е изписано стенописно изображение на патрона на храма, а северозападно от него е издигната нова камбанария. Терена около черквата е старателно рачистен от буйна растителност, почти непроходима преди това.