Средновековнатa черква "Свети Петър" се намира в североизточния край на град Брезник. Вкопана е в западния склон на хълма Петров камък.
Днес църквата се намира в руини и е почти изцяло засипана. По план е еднопространствена, едноапсидна, псевдотриконхална. В това отношение намира паралел с една друга брезнишка черква „Св. Петка“.
Сградата е изградена от едър ломен камък с хоросанова спойка. Вероятно и тази черква, както анологичните ѝ църкви, е имала полуцилиндрично сводесто покритие. В североизточния ъгъл на олтарнато пространство и днес е запазена проскомидийната ниша (на източната стена) и умивалнята (на северната).
Вероятно през Възраждането църквата е била пристроена на запад, като разширението е значително по-широко в южна посока.
Днес няма запазени стенописи, но вероятно вътрешността на храма е била изписана изцяло.
В района на черквата са открити християнски гробове, отнасящи се към късното средновековие. Възможно е след разрушаването и изоставянето на църквата да е изоставено и гробището. В по-ново време на това място са погребвали християни цигани. Днес целият терен около църквата е застроен, като са останали само руините на старинния храм.
Над руините на старинният храм, в горната част на хълма стърчи оброчен каменен кръст, известен като „Петров камък“. По всяка вероятност кръстът е поставен там след разрушаването на черквата, за да напомня за светостта на мястото, но и като приемствено продължение на култа към Свети Петър.
Въз основа на архитектурните данни, църквата "Св. Петър" може да се отнесе към късното средновековие (XV - XVI в.).
Макар и паметник на културата, църквата е съвсем занемарена. Може да се каже, че нейното проучване и реставрация са наложителни!
Използвана литература:
1. Митова-Джонова, Димитрина. Археологически паметници на Пернишки окръг, София, 1983 г., 32 с.