„Пустата църква“ се намира североизточнот от Камено поле,в полята след първия селскостопански двор, вдясно от шосето за с.Даршан.
Местните легенди свързват построяването на храма с цар Иван Асен II,много е вероятно в това да има известна истина, имайки се предвид близостта на средновековната крепост „Калето“, която може би е била свързана с църквата.
Старинната черква прави впечатление с размерите си, които се открояват спрямо тези на други църкви строени през същата епоха, от която е разглежданият паметник. Тя е еднокорабна, едноапсидна, с притвор сграда и с полуцилиндрично сводесто покритие.
Градена е от камъни споени с хоросан,в зидарията са използвани и дървени сантрачи (сега липсват). Покривът е двускатен с каменни плочи.
Вероятно някога целият храм отвътре е бил изписан със стенописи,за което свидетелстват неразличимите фрагменти на източната стена в притвора, където по канон трябва де е била разположена композицията „Страшният съд“.
В църквата тук-таме се забелязват и графити, като най-ранният е от 1843 г.
Днес средновековната черква край Камено поле се намира в доста окаяно състояние, мълвата за заровено съкровище на това място е привлекло вниманието на иманярите, които с вандалските си действия са спомогнали не малко за унищожаването на старината.
"Пустата църква" е поредния ценен паметник заобиколен с уникална природа и забележителностти, но...?!
Използвана литература:
1.Миятев, Кр.-Църквата при Каменно поле,ГНМ, том VІ, 1932-34, София,1936,с. 267-274