Малката базилика се намира на бул. "Мария Луиза", до бл. 23, близо до кръстовището с ул. Ген. Скобелев на гр. Пловдив. Площта върху която е разпложена, за щастие е останала незастроена и е пожалена от съвременно строителство.
Останките на Малката базилика били открити случайно през 80-те години на XX в. при строеж на жилищен блок. Раннохристиянската църква е датирана от V век и се предполага, че е обслужвала духовните потребности на войските, охраняващи античния град. Обявена е за паметник на културата с национално значение. След като е разкрит и проучен, паметникът е изоставен и впослествие се превръща в бунище. Към съвременната му адаптация е проявила сериозен интерес фондацията "Америка за България". През ноември 2010 г. е сключен тристранен договор между Министерството на културата, администрацията на Пловдивска област и фондацията, като пследната вече е инвестирала значителна сума.
Самата базилика представлява трикорабна едноапсидна сграда с притвор и баптистерий. Общата ? дължина с апсидата е 20 м, а общата ширина - 13 м. Храмът е функционирал с преустройства през два основни строителни периода (през V и VІ век) с непроменени размери. Баптистерият към базиликата е правоъгълно помещение с басейн в средата под формата на кръст, в което древните са били кръщавани в християнската вяра. В него са открити уникални мозайки с изображения на гълъби и елен.
Намерените полихромни подови мозайки с ктиторски надпис, с които е бил настлан целият под на базиликата, се равняват по стойност на едни от най-добрите образци на световното ранннохристиянско изкуство. За да бъдат запазени, мозайките преди години били изнесени от обекта.
Малката базилика е част от археологически комплекс, който включва и сектор от източното трасе на крепостната стена на Филипопол от ІІ-ІV век с дължина около 20 м, улица от системата кардинес с посока югозапад – североизток и части от антична сграда западно от улицата.
Вече пуснатият в действие архитектурен проект включва цялостна пространствена организация на археологическата среда с фокус върху останките от малката раннохристиянска базилика, която ще бъде покрита със защитна сграда - реминисценция на базикален тип, без сляпо подражателство и без профанизиране на идеята за "графична" реконструкция.
На север от базиликата се разполага нова нискоетажна застройка с обслужващи функции със стъклени пластични фасади на юг към зелено експозиционно пространство. От югоизток по тротоара на бул. "Мария Луиза" се предвижда подобна павилионна застройка, оформяща двуетажен обем към експозиционното пространство, пешеходно преминаване от тротоара на булеварда на археологическо ниво през отворени, но покрити пространства.
До базиликата ще се достига по античната улица кардо, експонирана “in situ” (в позиция), нивелирана и реинтегрирана за удобно пешеходно приминаване.
На археологическо ниво новата застройка ще се насити с обслужваща дейност, свързана с културно-опознавателния туризъм. На изток експозиционното пространство е ограничено от трасето на крепостната стена на Марк Аврелий с кула, която проектът предвижда да сигнира за по-голяма пространствена изява с пълзяща зеленина върху метална конструкция.
На терена чрез сигниране на зидариите ще се експонира параклисът, намиращ се на юг от южния кораб на базиликата, както и всички останки – зидове и настилки от антични сгради, разкрити в обхвата на комплекса.
Предвижда се цялостно експониране на първия строителен период за базиликата и на втория строителен период на баптистирия и източните части на двата странични кораба.
Реализацията на проекта е разделена на два етапа. Първият етап е на стойност 700 000 лв., включващ цялостната реставрация и експониране на Малката базилика, ще се финансира изцяло от фондация "Америка за България" в рамките на една година. Втори етап - ще се изпълни поддържащата инфраструктура – информационно-посетителски център, малко кафе и магазин за сувенири, за които ще бъдат отпуснати 300 000 лв. от културното министерство.
Цялостният проект се очаква да бъде завършен през лятото на 2012 година.