Оброкът на неизвестен светец се намира североизточно от центъра на село Шума, в непосредствена близост до оброка „Св. Тодор”.
Оброчният кръст е открит случайно в началото на 90-те години на ХХ в. от запасни царски офицер Георги Стойков Иванов, родом от с. Слатина, Софийско. За жалост кръстът е намерен счупен на две части – долна и горна, като последната включва горното и двете странични рамене. Местните хора помнят, че преди години, непосредствено до това място е имало голям стар дъб, който вероятно е бил „миросано“ /свещено/ дърво. Помни се също, че вековното дърво било покосено от гръмотевица някъде около 50-60-те години на ХХ в., след което постепенно изсъхнало. По-късно тук е поставен друг стар, но малък оброчен кръст, на който местните честват Тодоровден.
Новооткритият стар кръст е възстановен частично от сем. Жекови, което има вила наблизо, като е изправена горната му част, а долната е поставена легнала.
Самият оброчен кръст е малтийски тип и с равни трапецовидни рамене. И на трите му горни рамена има по пет букела. В средата на лицевата страна е врязано стилизирано цвете (или слънце) вписано в кръг. На горното рамо е издълбан надписът - СЕНЕ [Асен], а под него - годината -1864. Това ще рече, че ктитор на този кръст вероятно е бил някой Асен, който го е поставил тук през 1864 г. При всички положения кръстът е дело на Гинската каменоделна школа, за което подсказват и стиловите му особености. От двете страни на розетата се чете надписът: ИоВ аНЕ, който по всяка вероятност означава името на светеца, на когото е посветен оброкът – Св. Йован (Кръстител).
Източници:
1. Венцислав Жеков - ОБРОЧИЩАТА ПО БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ НОСЯТ РИТЪМА НА ЕЗИЧЕСТВОТО И ДУХА НА ХРИСТИЯНСТВОТО
2. Снимки: Венцислав Жеков