Трудовецкият манастир "Свети Георги" се намира на около 1 км северозападно от от с.Трудовец. До обителта може да се достигне като се отбие в ляво от стария междуселски път Трудовец - Скравена, на около 400-500 м. след последната махала на Трудовец. Манастирчето е скътано между слънчогледовите блоковое, на около 100 м. по права перпендикулярна линия на разбития път.
Няма сведения кога първоначално е възникнал маастира. Намерен фрагмент от мраморна колона дава известно основание на научните среди да смятат, че е построен на мястото на старохристиянски храм от V – VІ век.
Запазено сред населението предание гласи, че е издигнат върху могила, заобиколена с вода, до която се стигало с лодка. В историята на с. Боженица се споменава за пътечка, която е минавала близо до Лъжанското манастирче. Легендата разказва още, че до манастирчето имало кладенец, в който бягащ от русите бей, имащ на север чифлик, пуснал котел с жълтици. И сега има местности на север от манастирчето, които се наричат “Турските орници” и “Чифликът”. Заради тази легенда, много иманяри са копали около светинята.
Днес от манастира,видимо над земята, е останала само грохналата сграда на манастирската църква. Тя е еднокорабна, едноапсидна с плуцилиндрично сводесто покритие. Градежът е от ломени камъни споени с хоросан, а сводът и апсидата са изградени с продълговати травертинови блокове. В средата, по цялата дължина на свода има пропукване на спойката на блоковете, поради което опастността от срутване на целия покрив е голяма!
Когато в началото на ХХ век минава проф. Петър Мутафчиев, той констатира, че стенописите по изпълнение напомнят на “най-хубавите иконописни паметници от епохата на ХVІ – ХVІІ век”. Тогава той описва все още запазените фрески и надписи на старогръцки и църковнославянски език. Сред стенописите споменава образите на Богородица с Исус и на двама ангели от страните й; Успение Богородично; Влизането на Исус в Йеросалим; Рождество Христово; Сцени от Новия завет; Няколко пояса със светци; Архангел Михаил; Константин и Елена; Св. Георги; Йоан Кръстител и много други.
Днес от стенописите са останали незначителни фрагменти - в апсидата (части от "Богородица Ширшая Небес" и "Великите църковни отци") и на западната стена (силно избледнели фрески от "Успение Богородично"), ако не се предприемат спешни мерки за косервацията им, и те ще бъдат загубени!
Похвално е, че на 9 юни 2010 г. манастирът "Св.Георги" бе почистен от избуялата растителност, положено е едно добро начало, но истинската работа тепърва предстои. Църковният служител в стария храм „Св. Вознесение Господне“ в Ботевград, Иван Господинов, е подел инициативата този исторически храм да бъде възстановен. Към идеята се присъединяват църковното настоятелство на храма в Трудовец, гражданско сдружение „За чиста природа“, както и жители на селото. За възстановяването на стария християнски храм „Св. Георги“ е открита дарителска банкова сметка.
Източници:
Сайт на село Трудовец: http://trudovec.com/?p=3103
Дарителска сметка за възстановяване на Трудовецкия манастир:
ПОЩЕНСКА БАНКА
IBAN: BG66BPB179391077625201
За боравене със средствата от банковата сметка са упълномощени: Иван Господинов, Васил Маринов – представител на църковното настоятелство на църква „Св. Георги“, с.Трудовец и отец Тошко.