Средновековният манастир в местността "Манастиро" се намира при вече запустялата Веселинска махала (най-южната в селото).
Няма сведения кога този манстир е основан, нито кога е бил разрушен. Разоряването му трябва да е станало през османското робство, вероято по време на кърджалийските размирици- края на XVIII началото на XIX в. От незапомнени времена мястото на някогашната обител е било общоселско оброчище(оброк).
Допреди няколко години тук се събирали жителите на селото на Спасовден (Възнесение Господне), провеждана е служба с курбан. Интересно е, че когато сядали да ядат курбана, жените се отделяи от мъжете на друго "колело".
Днес целият терен е обрасъл с дървета и храсти, но все още се забелязват основи на манастирските сгради. При руините на църквата,в източната ѝ част, има интресен композиция, състояща се от три части: каменен кръст, каменен котел-служел за кръщение и до него каменна паница-изпълнявала някаква друга функция в църковния ритуал. Подобно съчетание, от кръст и кутел се среща в близкото до Църварица село Ветрен-при останките от църква в местността "Кръсто-блато".
Използвана литература:
1.Захариев,Йордан - Сборник за народни умотворения.книга XIV.Пиянец,София,1949 г.