Манастирът "Свети Йоан Богослов"се намира в западния край на село Банище.
Точно кога е създаден манастира не се знае, но по време на Второто българско царство тук е имало голям и богат манастир. Синурът му обхващал обширна територия, в него са влизали днешните села Банище и Ръждавец.
Манастир е притежавал земя с огромна площ от незапомнени времена, произвеждал е зърнени храни, лозя, овощарство, пчеларство и особено много едър и дребен добитък, за които добитък кошарите са му били в сегашното село Ръждавец. Там са живяли пастирите (слугите) при добитъка. И именно тези църковни пастири са прадедите на село Ръждавец.
По това време славата на Манастира се е носела по цяла България. Особено с хубавия охранен и расов добитьк, коне и волове.
При нашествието на турците към края на 14-ти век, не одминава разрушението и на манастира, основно разрушен и ограбен. Не пощадяват нито иконите му, нито зографските стенописи, всичко е сринато със земята. А монасите които се съпротивлявали били най-зверски избити в местността „Калугерица" поради което е останало и името на местото „Калуджерица". Земята (синора) присвоили за турска държавна земя, оставили живи само пастирите на добитъка, и то с цел да го отглеждат.
Дълго време след опустошаването на манастира върху основите на опожарената манастирска църква била издигната паянтова (1715 г.), която с течение на времето рухнала.
През 1870 г. на същото място населението изгражда нова, трета църква, която съществува и до днес. Църквата е с вътрешни и външни стенописи. За съжаление имената на зографите не са изписани никъде. Знае се само, че този, който е изписал църквата, е от гр. Дебър, а този, който е изработил олтара, е от село Егълница, Радомирско.
През 1876 г. до църквата е била построена магерница с три отделения,тук е основано първото килийно училище, първото и в региона. В него се изучавали две дисциплини - наустница и псалтир. Училището е спомогнало за развитието на широка просветна дейност и утвърждаване на българщината в района.
Днес църквата е ремонтирана отвън и частично отвътре.
Използвана литература:
1.Василиев,Асен-Църкви и манастири от Западна Булгария,Разкопки и проичвания,т.IV,1950 г.,стр.79
2........Село Банище