Останките от средновековния Главановски (Глава) манастир „Св. Николай” се намират южно от с. Главановци, недалеч от местността „Селище”.
Единствените сведения които черпим за тази обител изхождат от местните предания и легенди. Според тях манастирът се е намирал близо до старото село в м. „Селище”, но един селянин убил турския спахия и жителите му се разбягали и укрили в гората в м. „Главанови колибе”, а селото било изгорено. Част от селяните се приютили в обителта, където останали на работа. По-късно и манастирът бил разрушен, като хората от унищоженото село основали днешното Главановци, което било наречено на манастира – от “Главен” – “Глава манастир”.
От самото име на манастира може да се извади заключението, че той е бил значително духовно средище в Знеполе през средновековието. Разрушаването му вероятно е извършено по време на кърджалийските размирици от края на XVIII – началото на XIX в., когато били разсипани твърде много църкви и манастири в този край.
Въпреки че не се помни до кога е съществувала прославена обител, народната памет е съхранила спомена за нея, което е засвидетелствано от избора на име на построената през 1861 г. селска църква „Св. Никола”, със същия светец патрон, както на разрушения манастир.
Източници:
1. Сборник Трънски край, изд. Трънско-Знеполско културно-просвѣтно и благотворително д-во „Руй”, София, 1940 г.