Чирпан е град в Централна България,намира се в Област Стара Загора,и е административен център на община Чирпан.Отстои на 39 км югозападно от обласния център Стара Загора,на 201 км югоизточно от столицата София и на 51 км източно от Пловдив.
Град Чирпан е разположен в Горнотракийската низина,в южното подножие на Чирпанските възвишения(част от Средна гора),на 180 м надморска височина.
Населението на Чирпан към 2010 г. е 17 279 жители.
Чирпанският край има богата история водейки началото от дълбока древност.В местността "Карасура" - уникален археологически обект,разположен на 6 км североизточно от Чирпан,са намерени останки датиращи още от праисторическата епоха (4-5 хил. пр. Хр.).
През римската епоха е съществувал значителен селищен живот в района,какъвто се среща отново в м. "Карасура",където с открити храмове на бога-лечител–Асклепий,на Плутон–бога на подземните богатства и на Аполон–главният бог,който според един надпис,носи тракийското прозвище Дайтеренус.Това се вижда и по някои местни топоними-край близкото с. Свобода има една местност,която се казва "Даутина".Други известни паметници от римския период са крепостите: "Голямо градище" (на 3.3 км. североизточно от с. Изворово),"Средно градище"(на 3 км. южно от с. Средно градище),както и римските пътни станции - тази срещу манастир "Св. Анастасий" (на 1 км. южно от с. Златна ливада) и "Пизос" (на 3 км източно от с. Самуилово).
През Късната античност (началото на IV до VI в.) крайпътната станция в м."Карасура",на разклона на големия военен път (Траяновият военен път),идващ от Средна Европа за град Константинопол),се превръща в най-мощната крепост между Филипополис и Берое (дн. Стара Загора).Двете големи раннохристиянски базилики и една по-малка,заедно с разкритите в близост некрополи,показват ,че тук е имало късноантичен град,който е бил и важно религиозно и духовно средище.
Има вероятност през същия период (IV в.) да е основан Чирпанският манастир,от самият Св. Атанасий ( 344 г.).По това време Александрийският патриарх Атанасий посещава днешните български земи във връзка с провеждането на Вселенски събор в Сердика (343-344г.).Според житието на светеца,той отсяда по пътя близо до Берое (днешна Стара Загора) и основава манастир.Счита се ,че Чирпанският манастир "Св.Атанасий" е един от най-старите манастири в Европа.
Чирпан се счита за наследник на римското селище Шерампол,възникнал близо до римския пункт Пизус,където е имало римско тържище , основано по времето на Септимий Север и Гета,през 202 г. година.
Предполага се, че Шерампол (превежда се като “град на любезни приятели”) е бил основан от колонисти изгнаници.Някои изследователи допускат,че сегашното име Чирпан е производно от римското Шерампол.
Възникналият през римската епоха град в местн. "Карасура",продължил съществуванто си и през средновековието,като най-голямия си разцвет достига в края на XI в.,особено през XII- XIII в.Той не само се разраства и достига огромната площ от 1000 дка,но и успява да играе важна роля в района.Намерените неповторими за Югозападна Европа находки,потвърждават уникалността на този град с непознато досега име.Според археолога д-р. Михаел Вендел( един от изследователите на обекта "Карасура"),тук рябва де е градът Алексиополис,който бил изграден от византийския император Алексий I Комнин (1048-1118 г.).
Историческите документи дават основание да се приеме,че Чирпан е съществувал на сегашното си място след влизането на тези земи в границите на Османската империя,и със сигутност от началото на XV век (според османските данъчни регистри).Счита се,че тогава градът се е формирал около изворите "Текир",под името Джерпан.
През епохата на Възраждането (XVIII-XIX век) Чирпан се оформя като градско селище с добре развито земеделие и занаятчийство.
Градът се изявява в борбата за самостоятелна българска църква,в която чирпанци дават първите жертви-Вълко Бояджията и Каба Иван.
Свидетелство за непреклонният български и християнски дух на чирпанлии са четирите възрожденски църкви в града,всичките действащи и до днес.Най-известната сред тях и първа по своето създаване е църквата „Св. Богородица”.Построена е през 1835 г. на мястото на малък храм и макар днес вътрешността да не е особено съхранена, тя продължава да работи за всички вярващи. След нея в Чирпан се появяват храмовете „Св. Спас” (1857 г.) ;„Св. Архангел Михаил” (1859 г.); и църквата „Св. Св. Кирил и Методий”.
Този български град е дал и много борци отдали живота си за свободата на родината си.Чирпан е родното място на големия приятел и съратник на Васил Левски, Георги Данчов - Зографина - художникът, оставил на България най-точния портрет на Апостола.От тук тръгват към своето безсмъртие бележитите революционери Стою Филипов, Димитър Матевски,Иван Андонов,Душо Хаджидеков, поп Манол Коларов и др.
След Освобождението на България през 1878 г. гражданите на Чирпан са сред първите,които започват организирана борба за обединението на България и записват името на града в революционната летопис на Съединисткото движение. Днес на датата 6 септември (Деня на Съединението) се отбелязва празникът на града.
През следосвобожденския период занаятите западат заради загубата на пазари в Османската империя, но процъфтяват лозарството и винарската промишленост.
Чирпан е родно място на големия български лирик и революционер Пейо Крачолов Яворов.Родната къща на поета е превърната в музей,откритата е за посетители на 31 октомври 1954 година.
Всяка година в града се провеждат “Яворови януарски дни” - литературен конкурс в памет на големия български поет.
Забележителност за Чирпан е и Историческият музей,с богатият му експонатен материал разпределен в три отдела–„Археология”,„Етнография” и „История”,може да се проследи миналото на Чирпанския край.