Стоян Заимово е село в Южна България, намира се в община Чирпан, Област Стара Загора. Отстои на 20 км северно от Чирпан и на 30 км югозападно от Стара Загора.
Селцето е скътано сред живописните склонове на Чирпанските възвишения (южен дял на Сърнена Средна гора) на около 380 м надморска височина.
Днес Стоян Заимово е едно от селата в района с най-малък брой жители, населнието му към 2012 г. е около 30 души.
Целият район на Чирпанските възвишение, включително и този на село Стоян Заимово, има богата и хилядолетна история. Благоприятните природни дадености - ниски и лесно проходими планини, изобилие от реки и големи извори, мек климат, плодородна земя, са способствали да се образуват поселения от дълбока древност. Днес археолозите откриват следи от различни култури от много епохи.
В близкото до Стоян Заимово село - Братя Даскалови, е открито неолитно селище (Селската могила) от края на VI – началото на V хилядолетие преди Христа. Там са открити около 20 глинени фигури с култово предназначение, специалистите ги определят като истински шедьоври на праисторическата идолна пластика.
Учените смятат, че в този район е бил разположен един доста голям поселищен център, наречен „Трако-римски династичен център". При извора Халка Бунар - един от най-мощните карстови извори в района, който и досега захранва с вода много населени места, е проучено селище, което е съществувало през късния неолит и след това през цялото Първо хилядолетие преди Хр. Най-големият му разцвет е по времето на тракийския цар Севт Трети. Специалистите смятат, че селището при Халка Бунар е от първостепенно значение за проучването на тракийската култура в Южна Тракия наред с такива известни градове като Севтополис, Кабиле, Пистирос и Филипопол.
През римската епоха в южното подножие на Чирпанските възвишение е минавал римският военен път Via Diagonalis, свързвал някога Европа с Азия. На този път се е намирала проучената наскоро и известната в историческите извори римска пътната станция Циле (Cillae), останките от която се намират над днешното село Черна гора. С охраната на пътя са били свързани римските крепости "Голямо Градище" и "Средно Градище", разположени върху околни хълмове на Стоян Заимово.
Според местни легенди, през средновековието е била издигната непроучената все още крепост "Градището", намираща се на едноименния хълм северозападно от Стоян Заимово. Най-голяма забележителност от тази епоха е наскоро откритият в местността "Голяма черква" средновековен манастир "Св. Пантелеймон". Съществуват предположения, че той е бил част от голям манастирски комплекс.
През османския период селото е носило името Карапча (в превод от турски - Бедняково).
През 1934 г. селото е преименувано на Стоян Заимово, тъй като от тук произхожда родът на видния български революционер Стоян Заимов (1853-1932 г.), син на земевладелец и скотовъд от с. Карапча, заселил се в Чирпан около 1835 г.