Осиковица е село в Западна България. То се намира в Община Правец, Софийска област.Отстои на 65 км. североизточно от София.
Селото е разположено в полите на Предбалкана,приснато е на няколко махали,средна надморска височина 461 м.
Населението на селото е 565 души (2010 г.).
Районът на село Осиковица е населяван от най-дълбока древност.Открити са останки от тракийско селище,а в местността "Пряслопа"(на около 8 км южно от селото) и тракийска могила,датирана от IV в.пр.Хр..При археологически проучвания в насипа на могилата не е открит гроб,което води до заключението,че тя била ритуална и е насипана за да скрие тракийското светилище.
На връх Острома,извисяващ се южно от Осиковица се намира "Калето"-крепост изградена през късната античност(V-VI в.),тя е била част от старопланинската укрепителна система,като част от тази система е съществувала и през ХІІ-ХІV в.Стратегическото местоположение на крепостта е позвилявало пряка и визуална връзка към другите големи крепости в региона-„Урвич” при с.Боженица,”Боровец” над Правец и „Чертиград”.Всички тези крепости имат видимост към източната част на ботевградското поле и към етрополското.Те доминират над пътя Ботевград-Етрополе и са били свързани с контрола и охраната на пътища и крепости още през древността.
В местността "Манастирски ливади",в подножието на вр.Острома се намират останките на средновековния манастирски комплекс "Света Богородица".До наши дни са запазени само останки от стените на църквата и следи от масивна сграда. Има данни и за наличие на други сгради, принадлежащи към комплекса, но следи от тях не са останали.През 1966 г. останките на църквата са регистрирани като архитектурно-строителен паметник на културата с местно значение.През 2004 г. на мястото на манастира са проведени археологически ракопки,чрез които много неща за историята на обителта са изяснени.
Фондация "Спасение Кръстово" има идея да доизгради и реставрира манастирската църква.
Забележителност за с. Осиковица е и възрожденската черква "Св. Архангел Михаил",културна ценност със статут архитектурно-художествен паметник на културата.Храмът представлява трикорабна базилика с куполообразен покрив и преддверие, покрита с каменни плочи. Построена е за 54 дни от местните хора през 1834 г. въз основа на издаден ферман от Високата порта. Ценен е иконостасът, дърворезба, дело на самоковския майстор Христо. Иконите са от първата половина на ХІХ в. През 1870 г братята Наум и Ненчо Чибукови от с. Селце (Западна Македония) позлатяват иконостаса и изписват апостолските икони. Църквата е място за съхранение на много ценни старопечатни книги в близкото минало, някои от които до скоро нейно притежание .
Не може да говори за Осиковица и да не се спомене нищо за природния парк "Небесни пасбища"-едно наистина приказно кътче,създадено с любовта и грижата на семейство Ангелови,потомци на един от първите родове в Осиковица.
Източници:
1.Валери Григоров,Късносредновековна църква при село Осиковица, община Правец
2.Използвани са материали от сайта на село Осиковица: http://nebesnitepasbishta.com