Огоя е село в Западна България. То се намира в Община Своге, Софийска област. Селото отстои на 45 км. северно от София.
Село Огоя се намира в планински район,в Голема планина,дял от Западна Стара планина.Природата заобикаляща селото е изключително красива,въздухът чист,вода в изобилие-едно райско кътче.
Огоя е от пръснатия тип села,състои са от няколко махали,пръснати помеждуси на не малко разстояние,ная-отдалечена е махалата Лескова,разположена високо,под билото на Балкана,на 1300-1400 м надморска висичина.
И село Огоя се вписва в общата картина за страната на обезлюдяване на планинските села,днес постоянно живеещите са 80 души(2010 г.).
Името на селото идва от думата „огояване“,в района на днешното село някога хората от околните села са докарвали добитъка си за огояване.
Кога е основано селото не се знае,но според преданията,някога през турското робство, тук се засели българи от село Дървеница,Софийско (сега квартал на София),и от там идва старото име на селището - Дървенишко село.
На височините северно от селото и днес могат да се забележат останки от укрепителни съоръжения изградени от римляните,които били част от охранителната система по билото на Стара планина.Такова укрепление има на височината над централното село,известно като "Градището".Там ,при Освобождението на България,когато турците се оттегляли в бързината заровили три котела с жълтици.Тази история била предавана от поколение на поколение в рода на тези турци,и дълго време след това,в годините след 9. IX.1944 г. ,техните наследници дошли,разкопали и открили заровеното имане,което занесли в Турция.
Над село Огоя,на около 3 км в северозападна посока в местността „Св.Панталей“ ,стоят руините на средновековния манастир „Свети Пантелеймон“.
В центъра на селото се намира сравнително голяма и масивна каменна черква с патрон „Св. Архангел Михаил“.В землището на селото има два оброка:единият -“Св. Петка" се намира на входа на Огоя,от лява страна,а другия - “Св. Дух“ е скрит между вековни букови дървета,намира се над Лескова махала,вискоко в планината,почти на билото.