Чуковезер е село в Западна България, намира се в Община Драгоман, Софийска област. Отстои на 3 км югозападно от общинският център Драгоман.
Няколкото махали на селото са разположени в равнино-хълмистата Драгоманска котловина, на средна надморска височина 650 м.
Населението на селото към 2011 г. е около 15 души.
Районът на село Чуковезер е обитаван от хилядолетия. Най-древните известни жители са траките, за което съдим по материалните останки от тяхната култура, каквито се срещат в селското землище.
Свидетелство за римско и византийско присъствие са останките от раннохристиянска църква в местността "Чукар". Вероятно през тази епоха е съществувало селище, покрай минаващия в близост римски трансконтинентален път „Виа милитарис" (Военен път) или Траянов път.
Днешното село е възникнало вероятно през XVIII-XIX в. във връзка с турските чифлици и даване на земята на изполица. През този период се забелязва заселване на значителен брой родови задруги от Западните покрайнини (Поморавието и др.), Трънско и Брезнишко.
В селото няма църква, но тясно свързани с бита и духовния живот на селяните са били трите оброка:
1. Оброк "Св. Илия" - намира се в м. "Чукар" до параклиса "Св. Илия", на около 1,5 км северно от селото. Обслужвал се е от фамилията Рангелови.
2. Оброк "Св. Георги" - намира се в м. "Пладница", в северния край на селото. Там са поставени два оброчни кръста.
3. Оброк "Св. Богородица" - намира се на около 1 км северозападно от селото. И тук кръстовете са два, но днес е останал само един.