Расник е село в Западна България. То се намира в община Перник, Област Перник.На 15 километра западно от Перник и 40 километра от София.
Расник се намира между селата Мещица и Вискяр. Разположено е в котловината на планините Бъзглав и Вискяр планина,на 767 м. н. в.
Селото има хилядолетна история,започваща още от праисторически времена.В местността Макра,западно от Расник е открито древно праисторическо селище,което е съществувало и през античността.В района е са разкрити останките и на некропол и антично светилище,а допреди години все още бил запазен римски път,който свързвал Тимошкоморавския басейн с Горнострумските земи.
Съществуването на село Расник през средновековието е документирано в турските регистри от средата на XVI в.,по-късно през 1576 г. селото е вписано в списъците на джелепкешаните към нахия Грахова от каза София,а във войнушките списъци от 1606 г. се среща като Хирасник.Днес от тази епоха са останали три църкви,като нито една не е в оригиналния си вид.Най-добре запазена е гробищната църкава "Свети Никола",която е била разширена през Възраждането.Църквата "Свети Петър",от която са били останали само основите е вградена в храма на Вискярския манаст
ир.Имало е и още една малка черква ,на 3 км от оброка в местността Ралевци,южно от селото,днес останалата част от църквата е изцяло под земята.
Около селото има три оброка:
1.Оброк "Св.Вартоломей";2.Оброк "Св.Спас";3.Оброк "Св.Никола".
Съборът на селото се провежда на Възнесение Господне,а също и на Петровден при манастира.