Област Видин е една от 28-те области на България.Разположена е в северозападния край на България на площ 3 032,9 km².В Област Видин има 141 селища, от които 7 града.
Най-северна точка на областта е устието на река Тимок (44°13′ с. ш. 22°40′ и. д.), която е и най-северната точка на България.На югоизток Област Видин граничи с Област Монтана, на североизток - с Румъния, като границата преминава по река Дунав, а на запад - със Сърбия.
Област Видин е областта с най-малко жители в България - 101 018 души (НСИ) към 2011 г.Областта е и с най-голям отрицателен естествен прираст -14.6 ‰.
В етническо отношение българите в областта са 86 802 ( 91,25 % ).Изповядващите православното християнство във Видинска област са 96,15 % .
Основната част от територията на областта попада в Дунавската равнина.Между Дунавската равнина и същинска Стара планина се намира най-западната част на Предбалкана,включва ридовете Връшка чука и Белоградчишки венец и долините на протичащите там реки.В южната част на област Видин се намира западният дял на Стара планина,с неговата най-висока точка - връх Миджур (2168 м).
Цялата територия на Област Видин се намира във водосборния басейн на река Дунав,която минава по северната ѝ граница.Втора по големина река е Тимок, 15 km от долното течение на която служи за граница между България и Сърбия.
На територията на Област Видин - в пещерата Козарника, са открити едни от първите следи от хора в Европа. Предполага се, че възрастта им е 1,4 милиона години и са оставени от представители на вида Homo erectus.Значително по-късни находки - от бронзовата епоха (3000-1200 пр.Хр.), са открити в пещерата Магура.