Ерул е село в Западна България. То се намира в община Трън, Област Перник .
Село Ерул се намира в планински район - в подножието на най-високия връх на Ерулската планина - Големи връх /1480 м/.Селото е разположено на 1137 м. н. в.
Района на селото е бил заселен от най-дълбока древност.Открито е праисторическо селище в пещерата Ямка на 3 км югозападно от селото.Свидетелства за живот през античността са крепостта-Градище и античното селище в м. Совище,те вероятно са били синхронично свързани с металодобива от близките рудодобивни находища(златодобивните мини).
През 2005 - 2006 г. село Ерул привлича вниманието на световноизвестни шведски учени археолози поради името и етимологията си. След археологически разкопки и изследвания на находките се оказало, че едно древно германско племе на готите, наречено Ерули, се е заселило трайно тук при Великото преселение на народите и жителите му са се смесили с местното трако-римско население, а по-късно и с българите. Всеизвестен е факта, че готският епископ Вулфила и готите федерати са били трайно уседнали в териториите на днешна България и множеството археологически паметници като готски базилики и некрополи в околността, недвусмислено доказват това. Името на селото е древно и непроменено близо 1500 години.
За съществуването на село Ерул през средновековието свидетелства документирането му в списъците на джелепкешаните от 1576 г. като Мирул,Прегул и Ирул към каза Изнебул.
По средата на пътя Душинци-Ерул,в местността "Манастир" се намира Ерулският манастир "Света Троица",за който се смята ,че е наследник на стар средновековен манастир основан по времето на Второто Българско царство.
Село Ерул като повечето села от този край е силно обезлюдяло-53 души през 2009г.Природните и културните му дадености го правят привлекателна туристическа дестинация.
Използвана литераура:
1.Митова-Джонова,Димитрина.Археологически паметници на Пернишки окръг,София,1983 г.
2.Ерулски,Иван.Село Ерул,изд.РИМ-Перник