Туроковци е село в Западна България, намира се в община Трън, Област Перник.
Селото е разположено в историко-географскта област Знеполе, в южното подножие на планината руй.
Населението на Туроковци към 2011 г. е около 100-тина постоянно живущи жители. За сравнение - през 30-те години на XX в. век селото е наброявало 878 души.
Историята на селото се губи далеч назад в миналото. Античното селище се е намирало западно от сегашното село в м. "Забелски камък", където са разкривани останки от стени, строителна и битова керамика, монети. Тогава селото е било свързано с металодобив - и днес още личат отворите на антични галерии в полите на Руй планина.
Антична вила е разкрита в местността "Кюлини клънье", на около 0,6 км западно от селото. На площ от 4-5 дка на южните склонове на Руй, се намират археологически материали на антични сгради. Близостта на вилата с металодобивните селища в района, предполага, че тя е била собственост на един от експлоататорите на близките мини, аналогично на вилата при село Забел.
Туроковци е старо средновековно селище, за пръв път се споменава в турските регистри от 1447-1481 г., като Турякофча, с 15 домакинства и 2 вдовици, към нахия Знепол. Под същото име то се споменава и в списъците на джелепкешаните от 1576 г. към кааза Избебол, а също и във войнушките регистри от 1606 г.
От средновековния период на селото е църквата, която се е намирала на мястото на днешния оброк "Св. Прокопий".
По времето на османското робство Туроковци се е намирало северно от сегашното си местоположение - в близост до църквата "Св. Вартоломей". Но след голямо наводнение през XIX век е изместено на сегашното си място. Сградата на споменатата църква е построена през 1934 г. на мястото на старата, опожарена при кърджалийските набези. До 1934 г. от нея стоели единствено останки от стените и светия престол, като хората палели свещите на този престол и тук извършвали съответните обреди.
Друго свято място е оброка "Св. Георги", намиращ се северно от селото в местността "Кръст". Там е имало вековен дъб с вдълбан в него кръст, но за жалост преди години многолетното дърво е било покосено от гръм и днес няма помен от него.
В землището на селото на 2 и 3 ноември 1885 г. се водят важни ожесточени боеве между сръбската 14 дивизия и Трънския отряд. То става лобно място на десетки български войници, загинали за да бранят Съединението на България.
В миналото селото е било известно с овцевъдството си, за което благоприятствали обширните пасбища в диплите на Руй планина и бистрата балканска вода. Туроковци е бил главният доставчик на прясно мляко за град Трън.
Днес, в Туроковци се намира една от малкото къщи за гости в Трънкия край - Марковата къща.
Използвана литература:
1. Сборник "Трънски край", София, 1940 г.
2. Митова-Джонова,Димитрина - Археологически паметници на Пернишки окръг, София, 1983 г.