Църквата „Св. Пантелеймон“ се намира в североизточната част на странджанското село Бродилово. Включена е в секция „Възрожденски църкви“ на сайта, макар и да е строена през XX век, поради обстоятелството, че Възраждането и Освобождението на този край настъпват в по-късен период, в сравнение с други части от България.
История:
Внушителната църковна сграда е строена по проект на италиански архитект в периода 1910 – 1911 г. Дюлгерин и разбар на сградата е майстор Янис – местен учител. Строителството, а след това и украсата и оформлението на храма, е осъществено изцяло чрез дарения на местните жители, които се самоопределят като „гърци“ и след 1914 г. се изселват в Гърция. За това и почти всички надписи по иконите в храма са на гръцки език. Новата по онова време църква е наследена от заселилите се в Бродилово след Балканската война (1913 г.) българи от Източна Тракия. Новите обитатели на селото се оказват добри християни и полагат за храма грижи, не по-малко от своите предшественици. Още през същата 1913 г. в постройка (с две стаи) зад църквата е открито първото българско училище. Най-дълго служилият свещеник в храма е протойерей Стоян Георгиев Димитров, роден през 1905 г. в източнотракийското българско село Сереген, ръкоположен през 1933 г., починал 1980 г.
Ревностно съхраняваното в продължение на десетилетия културно-църковно богатство на Бродилово, през годините на атеистичния социализъм, бива подложено на разруха. Въпреки че именно през този период е църквата обявена за паметник на културата, с местно значение.
Скоро след смъртта на местния свещеник (1980 г.) черквата затваря врати и потъва в запустение в продължение на 25 години, при което състоянието ѝ се влошава още повече. Дълго време иконите от иконостаса и старата иконна сбирка се съхраняват в зала и хранилище на местното читалище. Те са предавани с описи от кмет на кмет, при всяка смяна на местната власт. Тогава се провежда реставрация на част от иконите, но поради неподходящите условия на съхранение впоследствие се налага нова такава.
През 2011 г. със средства на държавата, общината и малка помощ от църковното настоятелство в храма е извършен основен ремонт. Направена е консервация и реставрация на иконостаса и на още 40 икони, в това число и на всички икони от царския ред.
С цялото си великолепие и блясък бродиловската църква „Св. Пантелеймон“ официално отваря врати на 6 август 2011 г. - на празника Преображение, по повод 100-годишнината от освещаването ѝ. Пред насъбралото се пъстро множество от хора, сред които и потомци на изселили се в Гърция бродиловци, е отслужена празничната Света литургия от Сливенския митрополит Йоаникий.
Архитектура и изкуство:
В архитектурно отношение църквата „Св. Пантелеймон“ представлява внушителна трикорабна псевдобазилика с открит притвор и дървена камбанария над последния. Централният кораб е отделен от страничните с дървени колони, измазани от лицевата им страна. В западната част на наоса е разположена двуетажна и просторна емпория – дървен балкон, където са седели жените и хорът.
Иконостасът на храма, един от последните резбовани иконостаси в Странджа, е дело местния резбар Янис. Украсен с красива ажурна плитка, той представлява истински шедьовър на изобразителното - пластично изкуство.
Специално внимание заслужава великолепната иконната сбирка, която е експонирана в самата църква. Със своето стилово и тематично разнообразие бродиловските икони и утвар, надхвърлят класификацията „паметници на културата с местно значение“. Някои от тях са буквално шедьоври и могат да красят и най-престижните музейни колекции. 20 от иконите са датирани от края на ХVІІ, от ХVІІІ и от ХІХ век и са с изключителна историческа и художествена стойност. Сред тях присъства една оригинална италианска икона - „Възнесение Господне”, в която експертите откриват барокови, предренесансови елементи, странни не само за района на Странджа, но и изобщо за православните икони. Предположенията са, че иконата е от ХVІІ век. Голяма част от реликвите са принадлежали на други странджански църкви и на частни лица от района.
При ремонта на църквата реставрацията и консервацията на иконостаса и на 60 икони е направена от художника Петко Серкеджиев.