Църквата „Св. Атанасий Велики“ се намира в близост до центъра на гр. Калофер. Разположена е на възвишение от дясно (южно) на р. Тунджа.
История:
Тази църква е изградена във вида, в който я виждаме днес през 1842 г., върху основите на по-стар храм, съществувал на това място от незнайно кога. Известно е, че при него още преди XIX в. е имало килия, в която са пребивавали светогорски монаси, работили за духовното възмогване на калоферското население. За годината на възобновяване на храма научаваме от една мраморна плоча, скрита в литаврата на един от прозорците на църквата, върху която е издълбана релефна графика и надпис: “1842 Март 25, Възстановена бе църквата и в името на нашия Светец Атанасий…”. Надписът бележи и че строител на църквата е майстор Стойо Иванов от Брацигово.
Красивият иконостас на храма е заплатен с даренията на производителите на аба, родени в Калофер и работещи в Истанбул. Струвал е приблизително 50 000 гроша и е бил пренесен до тук с волски каруци.
След Освобождението, във възстановяващия се град, който е почти напълно изпепелен от турците през 1877 г., в килиите към църквата „Св. Атанасий“ се помещава училище. Поради специалните обстоятелство, в него за първи път се обучават смесено момчета и момичета. Когато през 1880 г. е изградено новото мъжко училище на левия бряг на Тунджа, в килиите остават да се учат само момичета. С построяването на новото девическо училище през 1888 г. обучението в тези килии се прекратява напълно.
Църквата „Св. Атанасий“ е обявена за паметник на културата през 1964 година.
Днес възрожденският паметник, тясно свързан с история на Калофер и духовните въжделения на неговите жители, е недействащ. Вече няколко десетилетия вратите му са затворени за богомолци, а църковната сграда и двор тънат в запустение.
Архитектура и изкуство:
В архитектурно отношение църквата представлява масивна трикорабна псевдобазилика, към която от запад е прикрепен притвор (преддверие). Сгарадата има два входа – западен и южен. Олтарната част е с четири ниши в източната стена и една в южната. Корпусът на църквата е разделен на три кораба с два реда от по 5 колони със обикновени капители. Колоните са каменни и върху последните две двойки на запад стъпва емпория. Стълбата за емпорията се развива в югозападния ъгъл на общото пространство. Масивният градеж на църквата е от гранитни блокове, слепени с хоросан. Храмът има отделна камбанария, която е разположена на около 10 м в източна посока.
Голяма ценност за църквата е уникалният ѝ иконостас, имитиращ много сполучливо мрамор. Вероятно е изработен от гръцки майстори.
Източници:
1. монахиня Валентина Друмева. История на Калоферския девически манастир „Свето Въведение Богородично“ и на метосите в Калофер. Издание на славянобългарски манастир „Св. вмчк Георги Зограф“, Света Гора, Атон, 2003 г.
2. Интернет сайт „Православните храмове“: www.hramove.pravoslavie.bg