Църквата „Въведение Богородично” се намира във възрожденския квартал Вароша на град Благоевград.
История:
Според народното предание на това място преди да бъде издигната черквата е имало малък храм, в който е живял самотен монах. Към църквата е основано първото килийно училище в града, така че мястото се превръща духовно-просветен център за българското население на Горна Джумая - старото име на Благоевград.
С приемането на "Танзимата" (1839 г.) настъпва период на обществени реформи в Османската империя. Тогава българите в Горна Джумая започват да изпитват потребност от нов храм за духовните си нужди и през 1838 г. изпращат молба до султана за разрешаване построяването на нова черква. Строежът започва през 1840 г., веднага след като получават необходимия ферман (разрешение). Жителите на квартал „Вароша”, които тогава наброявали около 150 души, построяват черквата сами със свои собствени средства и труд. Дори жените са носили камъни в престилките си, за да помагат. Строежът продължава четири години и през 1844 г. църквата е осветена. За времето си тя била една от най-богатите и най-пищните в района.
През Възраждането в двора на църквата е построено ново училище, в което преподават видни просветители като Арсений Костенцев, Константин Босилков, Димитър Бисеров и др.
Днес храмът „Въведение Богородично” е митрополитска църква на Неврокопска епархия. Запазена е в автентичния си вид и е обявена за национален паметник на културата.
Архитектура:
Църквата представлява трикорабна базилка с открита нартика (притвор) от запад. Декоративното оформление на фасадата на храма подобава на църквата в Рилския манастир. Камбанарията е изнесена встрани от храмовия комплекс.
Вътрешността и западната фасада е богато изографисана от майстори от Банската художествена школа. Характерна особеност е много дълбоката ажурна дърворезба на иконостаса.
В двора се издига мемориал на Гоце-Делчевия род, както и паметник на майор Иван Павлович Орлински, чието име се свързва с първото освобождаване на Благоевград от турско робство.