Хълмът „Св. Спас“ при село Белчин е неизменна част от вековната история на селото. Намира се в близост до средновековната църква „Св. Петка“.
През последните 2-3 години там текат археологически проучвания, при които се установи функционалната същност на крепостта – укрепено селище.Преди последните разкопки за крепостта се е знаело съвсем малко,основно от местни информатори, както и от скромното описание на терена и видимите по него останки вместени преди около 30 г.
Археологическият обект се намира на равна тераса, непосредствено под върха на хълма.Крепостта е с неправилна форма, изградена по венеца на равната тераса, обградена от север, изток и запад от стръмни склонове и изкуствен ров и вал от юг, от където е по-лесно достъпна. Там именно е и правоъгълната кула, неизменно свързана с фортификацията.Ъглите и портата на крепстната стена са фланкирани от големи правоъгълни кули,до момента са разкрити 3.Крепостната стена затваря площ от 9 дка.
Намерените монетните находки датират обитаването на селището в крепостта от края на IV до края на VI в.При сондажи във вътрешността на селището са намерени по-ранни находки – от късната бронзова епоха.
В откритите каменни струпвания и ями е намерена силно фрагментирана култова керамика, което предполага наличието на тракийско светилище от времето около Троянската война.
За силна религиозна ангажираност на хълма говори и разкритият християнски култов комплекс. Той е разположен непосредствено северно от портата на крепостта.През 2007 г. са открити основите на средновековна църква датирана към XV-XVI в.Нейние параметри(измерени по вътрешните лица) са: дължина без абсидата – 14.50м, дължина на наоса – 10.50м и ширина средно – 4.70м (в средната част е около 4.50м).Абсидата е с леко елиптична форма и диаметър – 1.50м и е дълбока 1.10м.,малката ниша(проскомидийната) северно от нея е дълбока – 0.40м и широка – 0.50м.Църквата е полувкопана ,в западната си част тя е била почти напълно над земята,сега само там има оформени външни лица,дебелината на стената е 0.75 м.
При разширяване периметъра за проучване, се установява, че средновековната църква от XV в е вкопана върху деструктирана раннохристияска базилика от края на V-VIв.Градежът й е от дялани камъни и спойка от бял хоросан.Плановото решение е непознато за този район – дълъг и тесен наос, вход и открит притвор от запад и север, а олтарната част е оформена с анекси (самостойни помещения с отворено преминаване към презвитерия, подобно на протезис и дяконикон, както са в плановото решение на трикорабната базилика).Средновековната църква е разположена изцяло върху основите на централния кораб.Паралели с подобен тип раннохристиянски базилики от близките околности няма, странното е, че паралели за сега са открити в днешна Македония.Тя е от типа на църквата посветена на Св. 40 Севастийски мъченици, разположена в субурбиумът на старото епископско средище Струмица.Това е кръстовидна църква вписана в правоъгълник, такива са обикновено мартирийте, разположени с траничните пастофори (анекси). Така централният кораб или наоса е посветен на общия култ на евхарстията, а южният пастофирии до презвитериумът е друга инкорпорирана църква, кръстовиден мартириум, посветен на мощите на някои местен светец или светци.
Интересното е ,че с продължаване на разкопките, североизточно от раннохристианската църква, е открита друга ,още по-ранна старохристиянска църква.Тя е разположена на 1.30 м дълбочина, чиято абсида е с дълбочина 3.50 м .Планът ? е на еднокорабна базилика, но размерите й са поразителни – почти колкото сегашната митрополитска църква в Самоков. За жалост останките от зидовете са запазени само в 1-2 реда камъни и много ограничена част от подовото ниво, но дори и така ясно личи зиданата олтарна преграда и двата входа към обширно олтарно пространство. Намерената колективна монетна находка непосредствено до олтарната преграда датират църквата в 90-те г. на IV в.
По всичко личи,че укрепеното селище в местността "Св. Спас" при с. Белчин е бил един известен и значителен раннохристиянски център с изявен битов, културен и духовен живот, дал своя отзвук и през средновековието.
Използвана литература:
1.Диана, Иван и Виктор-Археологически проучвания на крепостта в м. Св. Спас при с. Белчин - резултати и интерпретация,2008г.