Църквата "Успение Богородично" се намира в гробищния парк на гр. Банско.
В днешния си вид църквата е от втората половина на ХVІІІ в., когато е изпълнявала функциите на енорийски храм на населеното място. Църквата е изградена върху основите на средновековна българска църква, разрушена вероятно при османското нашествие. За това свидетелстват разкритите зидове с дебелина около 1,2 м., както и вторично употребени каменни блокове в зидарията на сегашната църква. На няколко от тях се забелязват вертикално разположени надписи (на северната стена). Когато е строена първоначалната църква Банско не е било оформено като купно селище, имало е пет махали пръснати високо в планината, и само една е била в подножието - Буга махала. Вероятно църквата е обслужвала духовните нужди на жителите на тази махала.
Средновековната църква е била малка, еднокорабна и едноапсидна. През 1774 г. към нея е добавен просторен квадратен притвор. В 1808 г. е преустроена, като над притвора и част от наоса е развита емпория. Покритието е дървено, таванът имитира масивен свод. Тялото на църквата е вкопано в терена, а осветлението е оскъдно.
Голямо богатство на храма е неговия иконостас, изпълнен с ажурна дърворезба. За да бъде постигнатото съвършенството на детайлите му, той е изработен с изключително търпение. Поради това иконостасът е наречен от изкуствоведа проф. Божков „Дядо Търпен”. Неговият майстор е анонимен, но се предполага, че е дело на марангози от Дебърската школа - там се среща тази ажурност и техника при обработване на иконостасите. В орнаментиката основен елемент са цветята, сред които се вместват изображения на птици и приказни животни. В началото на XIX в. част от иконостаса е демонтирана и изнесена зад граница, а на нейно място е поставен по-стар, вероятно принадлежал на същата църква преди.
Изключителните икони са дело на Тома Вишанов-Молера, основоположника на Банската художествена школа. За съжаление на 7 септември 1958 г. църквата е опожарена. Интересен факт е, че при пожара църквата се е самоизгасила, и въпреки, че е изгорял кръста и голяма част от иконостаса, две икони са останали непокътнати, това са иконите на Св. Иван Рилски и Св. Богородица.
Със своята уникалност и дълга история църквата „Успение Богородично” се нарежда като една от най-големите културно-исторически забележителности на гр. Банско.
Източници:
1. Използвана е информация от сайта: www.hramove.pravoslavie.bg