Руините на средновековната църква се намират в гробището на село Милославци, намиращо се недалеч от центъра на селището.
История:
Няма сведения на кой светец е посветен храмът. Съществуват предположения, че е разрушен през втората половина на XIX в. В пространството заето от църквата се откриват керамични фрагменти от XVIII-XIX в.
Непосредствено до руините от север, под вековен дъб, е имало старо оброчище. От него са запазени няколко камъка, които са били наредени в кръг, така че на тях са сядали старейшините на фамилиите. Такава е била култовата практика, добре застъпена в Западна България. Според запазено предание на оброчището се е чествал Гергьовден. Това може да бъде косвено свидетелство за патрона на разрушената църква.
Архитектура:
Сградата има правоъгълен план и на запад е вкопана в наклонения терен. На източната страна е имало апсида, която сега е силно заличена. Очертанията на запазените стени показват, че църквата е била с размери 6 х 11.50 м. Градена е със средно големи и големи, грубо оформени камъни. Дебелината на стените е около 0,80 м, а височината на запазения градеж е между 0.50 и 1 м. Впечатление прави поставения в олтарната част капител, издялан от риолитен камък. В центъра му има фуниеобразен отвор с дълбочина 0,42 м, който в горната си част е с диаметър 0,38 м, а в долната – 0,10 м. При посещаване на гробовете, близките на починалите имат традицията да палят свещ, която се поставя върху капитела.
Днес старинната църква е съвсем забравена и занемарена. Руините ѝ са обрасли с растителност и дори не се забелязват. Тревожен е фактът, че единствената църква в селото получава такова отношение….
Източници:
1. Петрунова, Б.; Григоров, В.; Манолова-Николова, Н. - Свети места в Годечко, Драгоманско и Трънско, МЦПМКВ, София, 2001 г., с. 221.