Средновековната църква „Цръквето“ се намира на около 5 км северозападно от центъра на село Коркина (кметството), в местността „Габрашево“. Разположена е върху източния склон на възвишението Модрио камик от Конявска планина, в близост до интересно скално образование, наречено „Момата“ и мощен карстов извор.
Днес от този старинен храм няма видими следи и е обрасъл с растителност. Поради естеството на терена – голям наклон с постоянно свличащи се камъни и пръст, църквата е изцяло засипана със земна маса. Допреди десетилетия (60 - 70 години) стените ѝ стърчали на височина от около 1 м. За разсипването на старината спомогнали и работници, които по време на прокарване на близкия далекопровод с булдозер изровили и изравнили мястото.
Църквата е принадлежала на намиралото се наоколо село Габрашево, което е дало името на местността. Сведения за него намираме в данъчния регистър на Кюстендилски санджак от 1570/73 г., от който се разбира, че то е било с население от 49 християнски семейства (при Коркина са 48) и синорът ми е граничил с този на селото Кореница (Коркина). Тези данни са достатъчни, за да се разбере, че Габрашево е било едно не малко за времето си селище, с население от около 250 – 300 души. То е възникнало в близост до карстовия извор и най-вероятно е било свързано (или негов предшественик) с близката крепост (останки от нея се личат над пътя Коркина – Горна Козница), която е охранявала минавалия края нея древен път от Сердика (София) за Македония.
Не е известно до кога точно е просъществувало Габрашево, но местните предания сочат, че то е било разорено от турци – еничари (в близост има местност „Еничарка“) към края на XVII – началото на XVIII в., като тогава вероятно е била разрушена и църквата му. След това, в продължение на векове, местните хора продължавали да почитат мястото, при руините на стария габрашевски храм, за свято.