Църквата "Свети Йоан Алитургетос" или "Свети Иван Неосветени" се намира в южната част на Стария Несебър,над брега.
Църквата е построена през XIII-XIV век.Тя е засегната силно от земетресението през 1913 година, но още преди това не е функционирала. Според легендата църквата изобщо не е освещавана (оттам и името „алитургетос“ - „неосветен“ на гръцки), тъй като по време на строежа загива един от работниците. В същото време, според някои източници, в църквата са провеждани богослужения.
Макар и не добре запазена и пострадала от земетресението през 1913 г., църквата бележи върховия етап в строителството на култови сгради през този бляскав предренесансов период на средновековна България.
Църквата е кръстокуполна, с квадратен наос и просторен притвор,с размери 18,5 x 10,25 м.В средата на наоса се издигат четири колони, поддържащи висок тесен купол.
Най-характерни са фасадите на църквата.Тук живописният стил е достигнал най-високото си развитие,тухлената украса е в своя разцвет.Чрез умело редуване на белите каменни блокове и червени тухлички, комбинирани с керамични панички, са получени най-различни орнаменти, които представляват истински многоцветни шевици. Всички фасади са разработени по различен начин. Особено красиво е изработена запазената източна фасада на църквата, с нейните три разчленени апсиди, украсени със стройни ниши и елегантни аркатури.
От всички известни църкви в България от този период, тук най-силно се проявява арабското влияние в декоративната украса.
Църквата е реставрирана, но не напълно. Те е включена в бъдещ проект на община Несебър за опазване на културните и архитектурни паметници в „Старинен Несебър”. Авторите на проекта предлагат да се създаде и да се разработи един културен, „Духовен път”, който да включва и останалите средновековни църкви в града.
Използвана литература:
1. Рашенов, Александър. Месемврийски църкви. София, 1932 г
2. Мавродинов,Никола - Външната украса на старобългарските църкви, ИАИ, т.VIII, 1934 г.