Скалната църква „Св. Петка” е естествена пещера, намира се на малко възвишение над извора Ралча, в квартал Баринци на гр. Трън.
Църквата е възстановен от местни жители със собствени средства в периода 1990-1994 година. Изградени са стълби до него, с места за почивка. Възстановена е фасадната стена, която е била разрушена. В годините на комунизма мястото е ползвано като обор за кози.
Сред местното население е запазено предание, че самата Света Петка (Параскева) - Българска се е укривала тук, гонена от потерия неверниците. Светицата, като се скрила в пещерата, запалила огън и замесила и опекла питка, но в това време преследвачите наближили и св. Петка избягала през процеп в пещерата. Стъпката и ръката ѝ се отпечатали в скалата. Когато преследвачите ѝ намерили питката и се опитват да отчупят от нея, тя се вкаменила.
Сега вкаменената питка е обект на почитание. Върху нея поклонниците поставят пари и палят свещи в средата ѝ.
В пещерата се стичат капки вода, които се събират в панички. Тази вода се възприема като светена - Света вода и хората си мият очите с нея. Болни хора преспиват в църквата с надеждата да получат изцеление.
Култът към св. Петка се превръща в една от опорните точки на локалната идентичност на населението в региона. На Петковден (14 октомври) се провежда традиционният събор на гр. Трън. На този ден се прави курбан до параклиса на светицата. В последните години с развитието на поклонническия туризъм той се посещава все по-често и от хора от по-далечни региони.