„Бей чинар“ се намира в западната част на град Гоце Делчев, на левия бряг на река Делчевска. Това е названието на вековно дърво – чинар (над 500-годишен), дадено от старите неврокопчани във връзка с намиращия се в близост някогашния конак на влиятелния турчин Рифат бей. В миналото до чинара се е издигало минарето на джамия, за която се предполага, че е била изградена вероятно върху раннохристиянска (средновековна?) църква.
Мюсюлманският молитвен дом е функционирал до освобождението на Неврокоп от османско робство (1912 г.), а е разрушен през 1939 г. Според местни предания, разказвани от стари хора, сградата е била някога християнски храм, който след завладяването на тези земи от османлиите бил преустроен в джамия. Според тези предания храмът е бил посветен на Света Марина, а не черквата, която съществувала в североизточното подножие на хълма Хамам баир (близо до днешното Трето основно училище), както битува общоприетото мнение.
През 60-те години на XX в. при корекции на коритото на реката, с цел изграждане на защитни диги, работници се натъкват на основите на стара сграда. За съжаление нейните останки се появяват на бял свят в неподходящо време и местната власт не проявява никакъв интерес към откритието. Тогава, за да не се спира хода на строителните работи, градежът е зарит набързо, а след това е покрит и от наносите на реката.
По-късно, в наши дни, само по описание, дадено от местни хора и без да имат пряко наблюдение, археолози изказват мнения, че при „Бей чинар“ най-вероятно е съществувал древен християнски храм.
Днес, мистериите около това място биха могли да бъдат разбулени при провеждането на археологически разкопки. Дотогава всяко становище остава в сферата на хипотетичното.
Източници:
1. Даутов, Николай. Места, свързани с християнството в община Гоце Делчев. София, 2011 г.