Параклисът „Св. Богородица“ се намира на около 3 км югозападно от с. Бродилово в едноименната местност. Разположен е в гора сред вековни дъбови дървета.
Този параклис е най-посещаваният в селото. Цялата местност около него се изпълва с народ през втората събота или неделя на август – около празника „Успение Богородично“, когато се привежда местният събор. Според местно предание монах от Кръстова гора разказвал, че в Странджа има едно място, което по святост не отстъпва на големия християнски център в Родопите (Кръстова гора“ и то е именно „Св. Богородица“ край Бродилово. Поверието разказва, че ако се преспи една вечер в местността, човек получава същото пречистване, както и на Кръстова гора. През последните години е твърдена е християнска традиция жителите и гостите на селото да честват на мястото деня на Успението на пресвета Богородица, като по този начин се отдава почит към Христовата майка. Празникът включва отслужване на тържествена Света литургия, при която се освещава храната и курбаните, а след това се раздават на присъстващите за здраве и благоденствие.
Параклисът е известен и с намиращото се до него лековито аязмо с „букова вода“, която трябвало да се пие „мълчана“.
Светостта на м. „Св. Богородица“ се потвърждава и от исторически (археологически) факти. Не далеч от параклиса през 2008 г. археолози разкриват тракийски могилен некропол със сводеста гробница. Според специалистите гробищното съоръжение, което е нечувано скъпо за времето си, е от ІV век пр. Хр. и най-вероятно е принадлежало на богат и влиятелен тракийски владетел, контролирал добиването на медна руда в Странджа. По-късно, през 2013 г. в близост до могилите е разкрит и владетелски дом, който е бил собственост на погребания в гробницата тракийски аристократ. По всичко личи, че сакралността на мястото, с неговия особен заряд, е било разпознато още от древните траки, векове преди издигането на християнството като официална религия.