Оброкът „Св. Троица“ се намира в двора на Драгоилския манастир „Св. Троица“, който от своя страна е отдалечен на около 3 км северозападно от село Драгоил. Разположен е до вековно дърво, на 30 м южно от манастирския храм.
На мястото има стар оброчен кръст, а западно от него са наредени камъни за сядане. Кръстът е равнораменен с по един букел на страничните рамене. Върху източното му лице е врязан кръст с вписана в центъра му розета и рамене, завършващи. Върху основата на кръста е изсечено антропоморфно мъжко изображеИ/ ние. На обратната страна на кръста също е врязан равнораменен кръст, с кръг в средата. Около него се четат надписите: ТСЪ/ НИ/ КО/ ЛИЛА/ 1835 4886.
Кръстът е с размери: височина – 0,80 м; ширина на раменете – 0,62 м; дебелина – 0,25 м.
До кръста има пояснителна плоча (табела), поставена от жител на Драголил през 1982 г.
На това място при оброка „Св. Троица“, до руините на разрушения манастир, от незапомнени времена на празника на Света Троица - Петдесетница са се събирали хора от Драгоил и околните села. Извършвал се е водосвет, правел се е курбан, жените принасяли колачи и други дарове, наоколо се е събирал много народ и всички отбелязвали празника по най-тържествен начин. Тази традиция била забранена след идването на социалистическата атеистична власт на 9 септември 1944 г. За радост, с настъпването на т.нар. „демократични промени“, през 90-те години на XX век старият обичай бил подновен, но вече много хора ги нямало, а с всяка изминала година ставали все по-малко.
Източници:
1. Петрунова, Б; Григоров, В; Манолова-Николова, Н. Свети места в Годечко, Драгоманско и Трънско, МЦПМКВ, София, 2001 г.