Оброчището „Св. Димитър“ се намира на около 1,5 км северно от центъра на град Копривщица. Разположено е на едноименния връх, който се извисява над Ламбовска махала и западно от местността „Войводенец“, където се провежда Националния събор на българското народно творчество.
Това старо оброчище не се обслужва отдавна. Днес за него напомня единствено името на върха, на който върху един голям камък е написано: ВРЪХ СВ. ДИМИТРИЯ. Върху най-високото място на върха стои напуснатата постройка на метеорологична станция, а до нея – антена на мобилни оператори. Възможно е в миналото на мястото на постройката да е имало оброчен кръст или плоча, както при други оброчища около Копривщица.
През 20-те години на XX в. хълмът е бил залесен с борова гора, голяма част от която бива унищожена от нехарактерния за тези ширини смерч, сполетял околностите на Копривщица през 2013 г.
В западното подножие на Св. Димитър минава черен път, а покрай него се забелязват останки от древни градежи, които вероятно са принадлежали на укрепление или пътна станция. Последната може би е била свързана с минавалия от тук стар път, за който има данни, че е съществувал още през средновековието и дори по-рано. В непосредствена близост до един от древните градежи има интересен камък, който дава индикации да е бил използван за култови нужди.
Интересна подробност е, че по време на Руско-турската война – на 29 декември 1877 г. освободителите на Копривщица (отряд казаци) за пръв път зърват селището от връх Св. Димитър и от него се втурват да преследват бягащите турци.