Оброчището „Св. Спас“ се намира на около 2,5 км западно то центъра на село Ракиловци. Разположено е в дол, на левия бряг на рекичката Ракиловска, между махалите Пиндрачки и Мемчулски.
На мястото има вековен дъб, чиято могъща снага се извисява на около 30 м. Счита се, че дървото е връстник на българската държава на Балканите, на възраст над 1300 г. Изглежда че той е най-старото дърво в Мраката.
От незапомнени времена местното население почита на това място големия християнски празник Възнесение Господне, поради което то е известно като „Св. Спас“. В миналото тук се е устройвал „Светец“ - на Спасовден (40 дни след Великден) хора от цялото село са идвали дъба и правели курбан, който бил освещаван от свещеник. Няколко дена преди това, жертвеното животно (овен или теле) се е купувало със средства събрани от селяните. Всяко семейство идвало на този „Светец“, като носело погача, паница и лъжици. Правела се обща трапеза на земята, попът четял молитва, след което от казана с курбана се раздавала на всяко семейство по равно, за здраве и благоденствие.
През годините на социалистическия атеистичен период този обичай бил забранен и прекъснат. Но след идването на т.нар „демократични промени“ старата традиция е съживена. Сега всяка година на Спасовден под сянката на хилядолетния дъб се събира много народ – местни и от околните села, както и не малко млади хора, дошли да се докоснат до духовността на техните предци.