Оброкът „Св. Спас“ (Свето Възнесение Господне) се намира на около 3 км южно от центъра на град Брезник. Разположен е на билото на хълма Бърдото, в близост до рушещите се сгради на бивш пионерски лагер.
Святото място е означено със стар каменен кръст, поставен сред руините на средновековна черква. Днес от култовата сграда няма видими следи, с изключение на няколко разхвърляни камъка, обрасли в растителност, но в недалечното минало стените ѝ били запазени над терена. Народната памет е съхранила спомена, че тук се е намирала църквата „Св. Спас“ (една от трите известни на Бърдото, наред със „Св. Никола“ и „Св. Троица“), която била разрушена през турското робство, а след това изоставена. Впоследствие, незнайно кога, за да не бъде забравено мястото и традицията, местното население го превърнали в оброчище, като продължили да правят „светъц“ (служба с курбан) на Спасовден (40 дни след Великден). Тук се е правел най-големият „светъц“ в Брезник. Това продължавало до 9.09.1944 г., след което оброкът бил постепенно изоставен.
След 1970 г. теренът около оброка е заравнен за ученически военизиран лагер, а кръстът е изровен и захвърлен в двора на близкия пионерски лагер.
През 1998 г. , по инициатива на местното женско дружество „Зора“, кръстът е поставен на мястото му и „светъца“ възстановен.
Старинният оброчен кръст, който и днес, побит в земята, продължава гордо да стърчи, има типичната форма за този вид паметници в Брезнишко. Кръстът е от типа „кръст вписан в кръг“ - горната му част е кръгла, като на лицевата страна е изсечен равнораменен кръст, а отстрани на кръга има три букела. Сравнително голямата му дебелина (около 20 см) и липсата на детайлна пластична украса издават неговата старинност.
Източници:
1. Георги Нешев, Петко Асенов, Елена Огнянова, Вельо Велев. Брезник и брезнишко /краеведски изследвания/, изд. "Вулкан 4", София, 2005 г.
2. Митова-Джонова, Димитрина. Археологически паметници на Пернишки окръг, София, 1983 г., 32 с.